Home Zahraničí Belgická policie provedla další razii v europarlamentu, zadržela statisíce eur

Belgická policie provedla další razii v europarlamentu, zadržela statisíce eur

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZUJEME

V sídle europarlamentu v Bruselu dnes opět zasahovala policie v souvislosti s vyšetřováním podezření z korupce. Oznámila to belgická federální prokuratura, která zároveň uvedla, že čtveřice obviněných ve středu stane před soudem. Také potvrdila zabavení statisíců eur v hotovosti.

Dnešní prohlídka byla podle agentury AFP první, která cílila přímo na sídlo EP v Bruselu. Belgický deník Le Soir napsal, že zásah navazoval na páteční zapečetění některých kanceláří. Cílem bylo podle prokuratury zajistit elektronická data deseti parlamentních pracovníků, než by mohla být vymazána.

Policie tak pokračovala ve vyšetřování korupčního skandálu, který Evropským parlamentem otřásá od pátku. Několik současných či bývalých pracovníků čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Hlavní postavou aféry se stala řecká europoslankyně Eva Kailiová, která byla podle médií v neděli formálně obviněna z korupce.

Belgická prokuratura oznámila, že po dnešní razii mají vyšetřovatelé kauzy na kontě prohlídky 20 objektů. »Na třech různých místech bylo zabaveno několik set tisíc eur: 600 000 eur v domě podezřelého, několik set tisíc eur v kufru v bruselském hotelovém pokoji a asi 150 000 eur v bytě patřícím členovi Evropského parlamentu,« píše se v novém prohlášení.

Policie původně zadržela šest lidí, čtyři z nich zůstávají ve vazbě a čelí formálním obviněním z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce. Ani dnes je prokuratura nejmenovala, oznámila však, že ve středu budou předvedeni k přípravnému soudnímu jednání. Podle médií jsou mezi obviněnými také partner a poradce Kailiové Francesco Giorgi a bývalý europoslanec Pier Antonio Panzeri.

Do skandálu jsou zapleteni i další europoslanci a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová dnes slíbila důkladné vyšetření záležitosti. Katar mezitím o víkendu odmítl jakákoli tvrzení o »špatném počínání katarského státu«.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here