Home Zahraničí Bulharští zemědělci na protest proti dovozu obilí z Ukrajiny zablokovali hranice

Bulharští zemědělci na protest proti dovozu obilí z Ukrajiny zablokovali hranice

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bulharští zemědělci blokují kontrolní stanoviště na hranicích s Rumunskem na protest proti nekontrolovanému dovozu ukrajinských zemědělských produktů do země. Protesty již vyústily v dopravní zácpy stovek kamionů na severu země, informoval v pátek bulharský národní rozhlas.

Protestující trvají na zastavení dodávek zemědělských produktů z Ukrajiny, především pšenice a slunečnicových semen. Jejich nízké ceny činí bulharské výrobky nekonkurenceschopnými. »Výpočty ukazují, že ve skladech v zemi leží bulharské zboží v hodnotě asi 3,5 miliardy leva (asi 1,75 miliardy eur). Požadujeme změnu předpisů pro dovoz zboží z Ukrajiny, zavedení nezávislé kontroly,« uvedl jeden z organizátorů protestu, předseda Národního svazu zemědělců Ilija Prodanov.

Vyzval EU, aby projevila solidaritu a zajistila »rovnost mezi západními a východními státy«. »V současné době leží veškerá tíha problémů kvůli dovozu ukrajinských zemědělských produktů na Bulharsku, Rumunsku a několika dalších státech sousedících s Ukrajinou,« zdůraznil Prodanov.

Předsedové vlád Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska zaslali 31. března šéfovi Evropské komise dopis, v němž požadují, aby zasáhl do situace se zaplavením východoevropských trhů ukrajinským obilím. Informovali o »bezprecedentním nárůstu« dovozu ukrajinského obilí, olejnin, vajec, drůbeže, cukru, jablečné šťávy, borůvek, jablek, mouky, medu a těstovin do EU. Premiéři východoevropských států požadovali, aby Brusel zvýšil finanční podporu místních zemědělců a usnadnil rychlou expedici ukrajinských zemědělských produktů do Afriky a na Blízký východ.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here