Chladivá, zelená technologie, rozehřívá univerziádu v Čcheng-tu

31. letní světová univerziáda, jejíž zahájení je naplánováno na pátek v Čcheng-tu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie S‘-čchuan, poslouží jako zářný příklad ekologického a nízkouhlíkového rozvoje země uprostřed rostoucí poptávky po energii a spalujících veder.

Během této sportovní události se plně projeví pokrok Číny v podpoře zeleného rozvoje.

Nadcházející akce pro mladé sportovce z celého světa využívá nejmodernější technologie, které nejenže účastníkům poskytnou osvěžující zážitek během horkého léta, ale také zanechají trvalý ekologický odkaz celé události a jejím účastníkům.

Léto v Čcheng-tu je horké a vlhké a málo větrné. Aby se stavby v těchto vedrech ochlazovaly a zároveň se zachovaly nízké emise uhlíku, navrhli architekti uvnitř budov uličky ve tvaru přesýpacích hodin, které dokáží zvýšit proudění vzduchu a odvádět tak teplo pryč.

Čung Pcheng, vedoucí designu olympijské vesnice FISU, se podělil o podrobnosti o »chladné uličce«, kterou navrhl, a uvedl statistiky o výrazných úsporách energie dosažených nahrazením klimatizace nepřetržitým prouděním vzduchu.

»Toto centrum se rozkládá na ploše 1400 metrů čtverečních. Pokud by byla klimatizace zapnutá, roční spotřeba energie klimatizace by dosáhla téměř 70 000 kWh, což odpovídá celkové spotřebě energie 20 rodin za rok,« uvedl Čung.

Vedle chladicích opatření jsou na univerziádě v Čcheng-tu k dispozici také některé nízkouhlíkové technologie, přičemž významným prvkem je zkušenost se samořídícími vozidly na nové energie (NEV).

»Pro tuto akci náš projekt poskytl přibližně 70 vozidel NEV, což je plně v souladu s konceptem, který z univerzitních her dělá ekologickou akci. Některá z těchto vozidel jsou samořiditelná, což sportovcům, hostům a přátelům z médií z celého světa nabídne zážitek z cestování s využitím špičkových technologií,« uvedl Wej Ťia-sing, člen týmu zážitkového programu.

Podle Weje funguje tento zážitkový program také v mnoha dalších čínských provinciích, včetně provincií Chu-nan, Jün-nan a Šan-tung.

Čínský sektor NEV vstoupil do nové etapy kvalitního rozvoje, která se vyznačuje stálým nárůstem výroby, prodeje, vývozu a spotřebního potenciálu. Do července letošního roku přesáhla kumulativní produkce vozidel NEV v Číně 20 milionů kusů.

Silný rozvoj tohoto odvětví přichází v souvislosti se snahou Číny dosáhnout do roku 2030 vrcholu emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality.

Během celostátní konference o ekologii a ochraně životního prostředí, která se konala minulý týden, čínské vedení konstatovalo, že čínská ekonomika a společnost vstoupily do fáze vysoce kvalitního rozvoje, která se vyznačuje rychlejším pokrokem v prosazování ekologického a nízkouhlíkového růstu.

Podle konference by měla být realizována ochrana životního prostředí na vysoké úrovni, aby se průběžně vytvářely nové hnací síly a předpoklady pro rozvoj, budovalo se zelené, nízkouhlíkové a oběhové hospodářství, účinně se snižovaly náklady na zdroje a životní prostředí a zvyšoval se potenciál a udržitelnost rozvoje.

Ve víceúčelové tělocvičně sportovního parku u jezera Tung-an, která je místem soutěží a rozcviček pro závody ve sportovní gymnastice, byl nainstalován systém monitorování spotřeby energie, který zaznamenává údaje v reálném čase a analyzuje spotřebu energie zařízení na všech sportovištích.

V případě abnormální nebo nadměrné spotřeby energie v určitých oblastech systém okamžitě zareaguje a aktivuje opatření na úsporu energie, uvedl Luo Sing-sing, zástupce manažera pro logistické podpůrné služby sportoviště.

Kromě toho univerziáda v Čcheng-tu zdůrazňuje koncept ekologického rozvoje v procesu výroby energie.

»Většina energie v provincii S‘-čchuan pochází z vodních zdrojů. Voda ze vzdálených zasněžených hor se zde přeměňuje na elektřinu, která poskytuje čistou energii pro elektromobily,« uvedl Chan Wej, pracovník nabíjecí stanice pro elektromobily NEV v Čcheng-tu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy