Home Zahraničí Deutsche Bahn loni vyplatila cestujícím kvůli stávkám rekordních 132 milionů eur

Deutsche Bahn loni vyplatila cestujícím kvůli stávkám rekordních 132 milionů eur

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Železniční koncern Deutsche Bahn vyplatil cestujícím rekordních 132 milionů eur jako kompenzaci za zpoždění a zrušení vlaků v roce 2023, které byly částečně vyvolány stávkami. Informoval o tom časopis Der Spiegel s odvoláním na svůj zdroj.

Podle jeho informací kvůli čtyřem stávkám v loňském roce musely Deutsche Bahn vyplatit cestujícím rekordní částky ve formě odškodnění ve výši 132,8 milionu eur. V roce 2022 společnost vyplatila 92,7 milionu eur, což je o 43 procent méně než v roce 2023.

Zástupce společnosti poznamenal, že cestující na železnici mají nejvelkorysejší pravidla ze všech druhů dopravy, píše časopis. V případě zrušení vlaku kvůli stávce se tak vrací cena jízdenky v plné výši, v případě zpoždění vlaku o hodinu a více čtvrtina částky, o dvě hodiny a více polovina. V roce 2023 pouze 64 % vlaků dosáhlo dálkových zastávek včas.

GDL již od 9. do 12. ledna vyhlásila celostátní stávku. Deutsche Bahn se snažila strojvedoucí od nové stávky uchránit tím, že jim předložila následující nabídky: zkrácení pracovní doby o 1 hodinu od 1. ledna 2026, postupné zvýšení mezd o 4,8 % od srpna 2024 a o dalších 5 % od dubna 2025. Kromě toho byla společnost připravena ihned po uzavření dohody vyplatit kompenzační bonus za inflaci. Tyto návrhy však společnosti GDL nevyhovovaly. Odbory vyhlásily na 23. až 29. ledna další celostátní stávku, která hrozí ochromením železniční dopravy v Německu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here