Home Zahraničí Dobrovolnická cesta čínského lékaře bojujícího s rakovinou naplněná láskou

Dobrovolnická cesta čínského lékaře bojujícího s rakovinou naplněná láskou

Chan Pao-san poskytuje bezplatné lékařské služby v okrese Chuan-sien v Čching-jangu v severozápadní čínské provincii Kan-su, 1. července 2023. FOTO - Xinhua

Město Pej-tchun v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny je rodným městem Chana Pao-sana, ředitele oddělení prsní chirurgie nemocnice Sin-chua při lékařské fakultě Šanghajské univerzity Ťiao Tchung.

Od roku 2012 si Chan dal za cíl každoročně navštěvovat tuto destinaci a nabízet bezplatnou diagnostiku a léčbu onemocnění prsu.

Podle Světové zdravotnické organizace se rakovina prsu stala v roce 2020 celosvětově nejčastěji diagnostikovanou rakovinou. V tomto období bylo zaznamenáno téměř 2,3 milionu nových případů rakoviny prsu, což poprvé překonalo počet nových případů rakoviny plic. V Číně patří rakovina prsu k nejčastějším nádorovým onemocněním u žen.

»Včasné odhalení, včasná diagnóza a léčba mají zásadní význam zejména u pacientů s rakovinou prsu, což může účinně snížit úmrtnost,« uvedl 51letý Chan pro agenturu Xinhua před Světovým dnem boje proti rakovině, který letos připadá na neděli.

Podle Chana je však pokrytí screeningem rakoviny prsu v Číně nižší než ve vyspělých zemích, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. To má za následek, že se mnoho případů rakoviny prsu rozšíří do jiných částí těla dříve, než je nemoc diagnostikována, poznamenal.

Po absolvování Sin-ťiangské lékařské univerzity nastoupil Chan na Šanghajskou univerzitu Ťiao Tchung, kde se věnoval výzkumu rakoviny prsu. Nyní se stal v Číně uznávaným odborníkem na problematiku plastické chirurgie rakoviny prsu a na akademických konferencích přednesl více než 300 přednášek.

»Vyrostl jsem v Sin-ťiangu, takže jsem vždy cítil, že mám odpovědnost udělat něco pro tamní zdravotnictví,« řekl Chan.

Od roku 2012 jezdí do Pej-tchunu, kde pomáhá zlepšovat lékařské služby tím, že poskytuje bezplatnou diagnostiku a léčbu onemocnění prsu. Každý rok předává své zkušenosti a znalosti místním lékařům ve velkých nemocnicích jako dobrovolník.

Kdykoli Chan navštívil Sin-ťiang, byl obyvateli dobře přijímán a získal také mnoho přátel mezi místními lékaři a pacienty.

Když se k němu připojilo více lékařů, Chan oficiálně zahájil dobrovolnický projekt s názvem »Srdce k srdci«, v němž se zapojilo téměř 100 lékařů z celé země, který podporuje China Women’s Development Foundation, a jehož cílem je povzbudit odborníky, aby poskytovali bezplatné lékařské služby ve venkovských a odlehlých oblastech.

Podle něj je podstatou dobrovolnictví šíření lásky. »Od samého začátku jsem se dobrovolně přihlásil k poskytování bezplatných lékařských služeb v Sin-ťiangu na vlastní pěst. Pak se ke mně přidalo více lékařských odborníků a většina z nich jsou známí lékaři z největších měst,« řekl Chan emotivně.

Dosud dobrovolnická organizace působí v 15 čínských provinciích a autonomních oblastech. Skupina nepřetržitě propaguje prevenci a včasné odhalení rakoviny prsu a po vyšetření 40 000 lidí provedla více než 400 bezplatných operací.

»Během cesty ‚Srdce k srdci‘ se zrodilo mnoho skvělých okamžiků a vzácných vzpomínek,« uvedl Chan a dodal, že jedním z nejnáročnějších úkolů bylo, když lékařský tým odoperoval v provincii Kan-su 15 operací během 23 hodin bez přestávky.

Nedostatek zdravotníků je jedním z klíčových problémů, které brzdí rozvoj zdravotnictví. Kamkoli Chan a jeho kolegové přijedou, snaží se skupina dobrovolníků pomáhat zdravotnickým pracovníkům z nejnižších vrstev zvyšovat jejich kvalifikaci.

Plán »Zdravé Číny 2030« vydaný v roce 2016 vyzývá k optimalizaci zdravotního stavu žen a dětí a k podpoře včasné diagnostiky a léčby běžných onemocnění u žen.

»Povědomí o zdravotní péči v méně rozvinutých oblastech je stále třeba dále zlepšovat. Je před námi ještě dlouhá cesta,« řekl Chan.

Kromě pokrytí screeningu rakoviny prsu je v Číně ve srovnání s vyspělými zeměmi poměrně nízký také podíl operací zachovávajících prsy a rekonstrukcí prsou.

»Léčba rakoviny prsu by se neměla zaměřovat pouze na onemocnění, ale také na to, jak se pacientky cítí,« řekl Chan a obhajoval používání »techniky cirkumareolárního řezu«, čímž by se předešlo nevhodným chirurgickým metodám, které by mohly ovlivnit kvalitu života pacientek.

Když mluvil o plánu do budoucna, Chan řekl, že prvním plánem je psát populárně-naučné knihy týkající se onemocnění prsu a druhým je podat pomocnou ruku na více místech.

»‚Srdce k srdci‘ je cesta s láskou a také sen,« řekl Chan. »Mám sen, že stopa mých dobrovolnických cest pokryje před odchodem do důchodu všechny regiony na úrovni provincií po celé Číně.«

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here