EU hodlá vydělat 3 miliardy eur ročně na zmrazených aktivech Ruska pro Ukrajinu

Evropská unie očekává, že na zmrazených aktivech Ruska pro Ukrajinu vydělá ročně 3 miliardy eur. Oznámil to ve čtvrtek večer belgický premiér Alexander de Croo v návaznosti na výsledky prvního dne summitu EU v Bruselu.

»Belgie je v této otázce velmi angažovaná, protože zde je zmrazeno 90 % aktiv. Zaměřujeme se na nadměrné zisky. Mluvíme o částce 3 miliard eur ročně, kterou by bylo možné získat,« řekl a zdůraznil, že »způsob získání těchto peněz musí být právně stabilní.«

Lídři EU na každém summitu diskutují o možnosti využití zmrazených aktiv Ruské federace k obnově Ukrajiny po konfliktu, ale nemohou pro to najít právní základ a také se neshodnou, jak postupovat. Jak již dříve informoval Financial Times s odkazem na zdroje v EU, některé evropské země chtějí, aby Evropská komise odložila své návrhy na použití ruských aktiv. Velké členské země včetně Německa nechtějí spěchat. Obávají se, že radikální návrh by mohl otřást důvěrou v bezpečnost majetku drženého zahraničními vládami v Evropě, uvádí Financial Times.

Evropská komise uvedla, že zkoumá možnost správy ruských aktiv tak, aby generovaly zisky, které by mohly být použity pro Ukrajinu, a zároveň zajistí, že podkladová aktiva mohou být nakonec vrácena Rusku, uvádí Financial Times. To je však stále spojeno s právním nebezpečím a rizikem, že majetek ztratí hodnotu a bude muset být uhrazen evropskými daňovými poplatníky, zdůrazňuje list.

EK od loňského roku opakovaně prohlašuje, že stávající evropská legislativa neumožňuje konfiskaci cizího majetku zmrazeného v důsledku jednostranných omezení EU a jeho převod na jinou osobu nebo stát. EK zároveň od léta loňského roku zahájila intenzivní práci na změně evropských norem tak, aby byla konfiskace takových prostředků legální. Podle Evropské komise je v EU blokováno asi 200 miliard eur aktiv Centrální banky Ruské federace a asi 24 miliard eur soukromých prostředků.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy