Expert: Polský požadavek odstřihnout Rusko od atomové agentuty je jen PR trik

Návrh Polska zbavit Rusko jeho práv a výsad v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA – International Atomic Energy Agency) je nelogický a lze jej považovat pouze za PR trik polského politika, řekl profesor Yanko Yanev, generální ředitel Institutu pro řízení jaderných znalostí ve Vídni.

»O vývoji a existenci IAEA nerozhoduje Polsko. Kdysi tu bylo hnutí za vyloučení Izraele z agentury, které trvalo několik let, ale nedošlo k němu. Nyní někdo navrhuje omezit Rusko, ale neuvažuje jasně. Je to jeho věc, ať si píše, avšak nerozhodují oni, ale země, které jsou členy organizace a mají právo hlasovat. K takovému hlasování v historii organizace ještě nikdy nedošlo a pochybuji, že Generální konference bude takovou iniciativu zvažovat,« uvedl Janev a dodal, že Rusko je klíčovým hráčem na trhu s jadernou energií a hlavním konstruktérem jaderných reaktorů.

»Návrh na vyloučení Ruska je pozoruhodně hloupý krok. Rusko je skutečným jaderným státem, a to nejen kvůli svým jaderným elektrárnám, ponorkám a ledoborcům. Rusko je vojenská jaderná velmoc, jedna z největších na světě. Bez účasti Ruska není možné realizovat programy nešíření jaderných zbraní. Proto takový návrh na pozastavení členství Ruska v IAEA není ničím jiným než PR trikem polského politika. Z mezinárodního hlediska nemá žádnou logiku, je zde nepochopení významu IAEA, která byla založena za účelem zachování jaderné parity ve světě,« zdůraznil expert.

Ve středu polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwová oznámila, že polské úřady podaly žádost o uvolnění výsad a práv Ruska v IAEA jako nespolehlivého jaderného partnera. Generální ředitel IAEA Rafael Gross nicméně prohlásil, že omezení role Ruska v organizaci není v jeho pravomoci.

Rusko je významným členem IAEA a členem její Rady guvernérů – jednoho ze dvou řídících orgánů spolu s Generální konferencí.

(ici, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy