Expert: Trumpovo zvolení nemusí nutně vést k prudké změně kurzu USA vůči Ukrajině

Případné vítězství republikána Donalda Trumpa v listopadových volbách v USA by nemuselo nutně vést k razantní změně kurzu Washingtonu vůči Kyjevu a ruský prezident Vladimir Putin má pravdu, když říká, že zahraniční politika USA je do značné míry ovlivněna domácími ohledy.

Takto Putinovy výroky na setkání s vedením světových zpravodajských agentur David Foglesong, profesor historie na Rutgersově univerzitě v New Jersey, který se specializuje na studium americko-ruských vztahů.

»Jak sám Putin uznal, zahraniční politika USA, včetně politiky vůči Rusku, je do značné míry ovlivněna vnitropolitickými hledisky. To však nutně neznamená, že by se politika USA vůči Ukrajině v případě zvolení Trumpa dramaticky změnila,« uvedl expert.

Zároveň uvedl, že Rusko mělo zvážit jednostranné příměří na Ukrajině, aby zajistilo skutečný posun v politice Washingtonu vůči Moskvě a Kyjevu. »Pokud chce Rusko dosáhnout změny v politice USA vůči Ukrajině a Rusku, nejúčinnějším krokem, který by (Moskva) mohla učinit, by bylo vyhlášení jednostranného příměří na Ukrajině a proti Ukrajině,« navrhl Foglsong.

Putin již dříve vyjádřil přesvědčení, že politika USA vůči Moskvě se po amerických volbách nezmění. Podle něj je Rusku »v podstatě jedno«, kdo bude v Bílém domě: demokrat Joe Biden nebo republikán Trump. Podle Putina bude Rusko spolupracovat s jakýmkoli příštím šéfem washingtonské administrativy, kterého Američané zvolí.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy