Fico: Rusko nechce třetí světovou válku

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nemá zájem o třetí světovou válku a konflikt na Ukrajině mohl být uhašen hned na začátku, ale někdo Ukrajincům řekl, že se to nemá dělat.

»Kdo má zájem na třetí světové válce? Opravdu si myslíte, že Rusko má zájem na třetí světové válce? Já si to nemyslím,« píše premiér na své facebookové stránce.

Vojenský konflikt na Ukrajině, jak poznamenal Fico, mohl být uhašen hned na začátku. Dvakrát k tomu byla dána příležitost. »Někdo Ukrajincům řekl – ne, takhle to nebude,« řekl. »Tato válka začala už v roce 2014 řáděním ukrajinských neonacistů. Podstatou (konfliktu) je také to, že Rusko bylo oklamáno, že NATO se nebude rozšiřovat dále na východ, a dnes to jde tak daleko, že členským státem NATO by už měla být Ukrajina. Osobně to vidím jako dobrý základ pro to, aby právě začala třetí světová válka. Ukrajina, Rusko a Evropa potřebují mír. Ukrajina a Rusko potřebují bezpečnostní záruky poskytované nejsilnějšími hráči na mezinárodní scéně,« dodal Fico.

»Slované se zabíjejí navzájem a Západ to podporuje. Je mi do pláče, když vidím, jak tam umírají lidé na jedné i druhé straně a jakou obrovskou podporu tomu Západ dává,« řekl premiér.

Západu se podle Fica nedaří zničit Ruskou federaci. »Nefunguje to,« prohlásil premiér. Podle jeho názoru měla EU přijít s mírovým plánem, a to takovým, který by byl akceptován stranami konfliktu. Strategie Západu pro situaci na Ukrajině podle šéfa slovenské vlády nefunguje. »V tomto konfliktu Rusko nezničí,« zdůraznil s tím, že uvalené sankce měly pro západní země bolestivý účinek a »Rusko je setřáslo«.

Fico s Ukrajinci sympatizuje a je připraven jim pomoci, ale ne vojensky. »Jsem předsedou vlády a nikdy nedovolím, aby se na Ukrajinu (ze Slovenska) posílaly zbraně,« řekl Fico. Již dříve uvedl, že slovenské orgány hodlají zablokovat případné členství Ukrajiny v NATO, protože by to podle něj znamenalo začátek třetí světové války.

(jb, TASS)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy