Filipíny chtějí v roce 2023 vyvézt do Číny 54 tisíc tun durianů

Filipíny chtějí v letošním roce vyvézt do Číny nejméně 54 000 tun »prémiového« čerstvého ovoce durian, uvedlo ve středu ministerstvo zemědělství.

»Zúčastněné strany nyní zvyšují svou produkci, aby uspokojily vysoké požadavky vyplývající z dohody,« uvedlo ministerstvo s odkazem na dohodu o vývozu ovoce, kterou zajistil filipínský prezident Ferdinand Romualdez Marcos během své lednové návštěvy Číny.

Ministerstvo uvedlo, že Eng Seng Food Products se sídlem v Davao City a Belviz Farms jsou dva soukromí pěstitelé durianů, kteří se chystají na čínský trh s filipínskými duriany.

»Čína je největším trhem s duriany, takže jsme velmi nadšeni a těšíme se, že tam budeme duriany vyvážet. Naším cílem je vyvážet každý týden kontejnery s duriany,« uvedl generální ředitel společnosti Eng Seng Food Products John Tan.

Podle ministerstva zemědělství patří mezi preferované odrůdy durianu pro vývoz Puyat, Duyaya a D101 díky jejich zlatožluté dužině a příjemné chuti.

»Myslím, že Filipíny mají na exportním trhu obrovskou perspektivu, zejména díky našim dobrým odrůdám, jako jsou Puyat a Duyaya, které mají velký potenciál,« řekl prezident Asociace durianového průmyslu města Davao (DIADC) a majitel společnosti Belviz Farms Emmanuel Belviz.

Belviz uvedl, že sdružení úzce spolupracuje s vládou, zejména s ministerstvem zemědělství, na přípravě požadovaných dokumentů a protokolů.

Žena ve svém stánku s ovocem na trhu v Manile na Filipínách 26. března 2021. FOTO – Xinhua/Rouelle Umali

Dodal, že asociace rovněž podporuje vládu v pomoci ostatním subjektům v odvětví, zejména zahrádkářům, při zlepšování jejich produkce a plnění vývozních požadavků.

»Je to požehnání i výzva zároveň. Požehnáním proto, že již máme odbyt za dobrou cenu. Je to výzva, protože musíme produkovat lepší plody durianu a splňovat požadavky na bezpečnost potravin pro exportní trh,« řekl Belviz a vyjádřil naději, že asociace a vláda pomohou pěstitelům durianů tohoto trhu dosáhnout.

Koneckonců podle Tana a Belvize začíná produkce kvalitního durianu na farmách.

Regionální pobočka ministerstva zemědělství v regionu Davao na jihu Filipín a místní vládní instituce jsou aktivními partnery výrobců. Ministerstvo také poskytlo sdružení vozidla pro sklizeň, chladírenské vozy a další nástroje a vybavení.

Regionální zemědělský úřad také pracuje na pětiletém plánu rozvoje odvětví pěstování durianů, který zintenzivní technickou podporu, poskytování kvalitního sadebního materiálu, hnojiv, pesticidů, vybavení a nástrojů a také zřízení posklizňových kapacit.

Regionální úřad vytipovává oblasti pro rozšíření produkce durianů a podporuje více zemědělců, aby získali certifikát Filipínské řádné zemědělské praxe a produkovali více durianů na vývoz.

»Pěstujte více durianů, protože poptávka po durianu je obrovská, zejména po otevření čínského trhu,« řekl Belviz a předpověděl, že durian »bude v příštích pěti letech jedním z hlavních vývozních produktů země«.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy