Macron prý svými prohlášeními o vyslání vojáků prokázal Rusku »laskavost«

Francouzský prezident Emmanuel Macron »udělal obrovskou službu« ruskému vedení, když navrhl vyslání vojáků na Ukrajinu. Jeho prohlášení jsou kontraproduktivní a ukázala rozpolcenost Západu. Tento názor vyjádřil koordinátor levicové strany »Nepodřízená Francie« Manuel Bompard v éteru rozhlasové stanice Europe 1.

»Pokud někdo prokázal (ruskému prezidentovi) Vladimiru Putinovi obrovskou službu, pak je to prezident Francouzské republiky, neboť ukázal rozkol v Evropské unii (EU) a NATO v této otázce,« řekl Bompard. Podle něj byly výroky francouzského vůdce »nezodpovědné a kontraproduktivní« a nepomohly Macronovi dosáhnout vytvoření žádoucí »strategické nejednoznačnosti«. Naopak vedly k opačnému výsledku, uvedl Bompard, neboť řada zemí NATO prohlásila, že nemají v úmyslu vyslat své vojáky na Ukrajinu.

Vladimir Putin již dříve spojil Macronovu agresivní zahraniční rétoriku se snahou zakrýt vnitřní problémy v zemi. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zase uvedla, že francouzský vůdce si v souvislosti s ukrajinským konfliktem protiřečí, když hovoří o vyslání západních vojsk na Ukrajinu a zároveň nabízí příměří po dobu konání olympijských her.

Macron dříve v rozhovoru s moderátory jednoho ukrajinského telemostu uvedl, že Francie nabídne Rusku zavedení režimu příměří po dobu konání olympijských her v Paříži. V reakci na tento návrh Zacharovová uvedla, že Macron by měl zastavit dodávky zbraní Kyjevu a předložit návrh příměří stranám blízkovýchodního konfliktu.

Francouzský lídr 26. února uvedl, že na schůzce v Paříži, kde zástupci přibližně 20 západních států jednali o další podpoře Kyjeva v jeho konfliktu s Moskvou, bylo nadneseno téma možného vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu. Podle něj se účastníkům nepodařilo v této otázce dosáhnout konsenzu, ale takový scénář nelze v budoucnu vyloučit. Macron později své vyjádření doplnil upřesněním, že »něco nevyloučit neznamená něco udělat«.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy