Francouzské ministerstvo vnitra nasadilo 40 000 policistů k potlačení nepokojů

Francouzské ministerstvo vnitra zapojilo 40 000 policistů a příslušníků četnictva, aby v noci na 30. června zajistilo pořádek v ulicích francouzských měst a zabránilo tak nepokojům. Ve čtvrtek to uvedl francouzský ministr vnitra a zámořských území Gerald Darmanen.

»Včera jsme měli 9000 policistů a četníků, dnes jich bude 40 000, z toho 5000 jen v Paříži,« řekl Darmanen. »Budou mít k dispozici technické a technologické prostředky k potírání nepokojů, zatýkání a obnovení pořádku.«

Šéf agentury poznamenal, že strážci zákona byli včera večer opakovaně napadeni chuligány, a poděkoval jim za jejich službu. Kromě policejních stanic byly napadeny a vyrabovány také běžné obchody a soukromé domy, dodal. Darmanen rovněž zdůraznil, že útoky byly organizované.

»Nemůžeme zůstat naivní, pokud jde o tyto organizace, protože mluvíme přesně o těch, které tuto noc otevřeně provedly útoky proti republikánskému paktu,« řekl. »Pogromy, kterých jsme byli svědky, nemají s tímto příběhem z Nanterre vůbec nic společného. Vypalování škol a radnic s tím nemá vůbec nic společného. Profesionální organizátoři nepokojů se musí vzpamatovat,« dodal.

Začátek nepokojů

Vražda sedmnáctiletého řidiče za volantem mercedesu policistou vyvolala na pařížském předměstí Nanterre nepokoje, které se později rozšířily do dalších obcí a velkých měst, jako jsou Toulouse a Lyon. Jen v noci z 28. na 29. června bylo zapáleno několik desítek policejních aut, komisařství a správní budovy a poškozeny vzdělávací instituce. Objevily se také zprávy o pokusu o vloupání do věznice Frein v departementu Val-de-Marne, ale výtržníkům se nepodařilo proniknout hluboko do věznice.

Několik desítek z 2000 zasahujících policistů a četníků bylo při zásahu zraněno. Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na čtvrteční ráno mimořádné zasedání meziresortní komise, která měla situaci posoudit a naplánovat řešení. Téhož dne bylo všem ministrům vlády nařízeno zrušit neprioritní cesty, dokud nebude vydán nový příkaz.

(jb, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Mají francouzští policisté a policistky – např. tiskové mluvčí nebo policejní skladnice- výsluhy ? Jestli to někdo ví , kdy a kolik, tak by to sem mohl napsat.
    i

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy