Generace Z dodává čínskému odvětví péče o seniory vitalitu

Se značnou opatrností pomohl Jen-jang Ťün-čchi staršímu muži dostat se do vany a dále na něj hovořil, když mu při koupeli pomáhal.

»Dědečku, mohl byste mi, prosím, dát mrknutím najevo, jestli je voda příliš horká?« »Ano,« odpověděl mu. Ptal se, aby se ujistil o jeho pohodlí a bezpečí.

Starý muž trpí Parkinsonovou chorobou, takže není schopen verbální komunikace, a není s Jen-jangemnijak biologicky spřízněný.

Devětadvacetiletý Jen-jang je ve skutečnosti »lázeňským asistentem«, který poskytuje neocenitelnou podporu komunitě starších lidí. Do dnešního dne poskytl pomoc při koupání více než 200 seniorům, čímž prokázal své neochvějné odhodlání starat se o jejich blaho.

Stejně jako Jen-jang se i další mladí lidé zapojují do čínského sektoru péče o seniory a vlévají do něj vitalitu a nové perspektivy.

Služba »prarodičům«

Jen-jang pracoval v Pekingu jako odborník na masmédia, než se vrátil do svého rodného města Čcheng-tu v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan. Na vysvětlenou, proč se pustil do práce v oblasti péče o seniory, uvedl, že jeho rozhodnutí ovlivnily zkušenosti z dětství.

Když byl malý, žil u prarodičů. »Po sedmdesátce se málokdy sprchovali, protože koupelna byla tmavá a kluzká a oni se báli, že se zraní,« řekl.

Věděl, že jeho prarodiče nejsou jediní, kdo se s tímto problémem potýká, protože podobné obtíže řeší mnoho starších lidí.

»Řekl jsem si, že bych měl udělat něco pro zlepšení kvality jejich života,« řekl Jen-jang a dodal, že tehdy se rozhodl změnit zaměstnání.

Na rozdíl od Jen-janga se sedmadvacetiletý Wang Čcheng rozhodl pro studium služeb pro seniory a managementu na vysoké škole a poté nastoupil do zaměstnání v centru sociální péče ve čtvrti Jang-pchu v Šanghaji.

Na otázku, proč se jako mladý muž rozhodl stát pracovníkem v oblasti péče o seniory, Wang suverénně prohlásil, že jeho mládí je jeho předností.

Podle něj mají mladí lidé cenné vzpomínky, vášeň pro učení a odvahu zkoušet nové nápady. »V životní etapě, která se podobá etapě života jejich vlastních vnoučat, je snazší navázat se staršími lidmi hluboké citové vazby a poskytovat jim tak lepší služby.«

Při úvahách o konkrétních zážitcích Wang vyprávěl o situaci, kdy pomáhal staršímu muži také s příjmením Wang. Jednou byl Wang Čcheng na dovolené a starší Wang odmítl jíst, což ho přimělo k okamžitému návratu. »Když mě uviděl, okamžitě se usmál,« řekl Wang Čcheng. »V tu chvíli jsem cítil povinnost pokračovat v práci v oboru péče o seniory.«

Podle jeho slov se za posledních pět let zvýšil počet lidí z generace Z, kteří pracují v jeho centru sociální péče.

V průzkumu, který na začátku letošního roku provedla sociální síť Sina Weibo podobná Twitteru, více než 60 % z více než 40 000 respondentů uvedlo, že se domnívají, že odvětví důchodového zaopatření »je perspektivní«, a pokud by to bylo možné, rádi by to zkusili.

Liou Meng (vpravo) pomáhá starší ženě při chůzi v centru péče o seniory ve čtvrti Jü-chu ve městě Siang-tan v provincii Chu-nan ve střední Číně, 17. května 2022. Liou Meng, narozená v roce 1997, je ošetřovatelkou v zařízení péče o seniory v okrese Jü-chu. FOTO – Xinhua/Chen Zeguo

Rostoucí síla mládeže

Čínská populace čím dál víc stárne. Údaje ukazují, že na konci roku 2022 bude v Číně 280 milionů lidí ve věku nad 60 let, což představuje 19,8 % veškeré populace. Očekává se, že do roku 2025 tento počet překročí 300 milionů a kolem roku 2035 dokonce 400 milionů.

Podle oficiálních dokumentů, které byly zveřejněny v květnu, by země měla do roku 2025 disponovat poměrně solidním institucionálním systémem, který bude zajišťovat veškerou péči o seniory.

Místní úřady přijaly opatření na podporu zapojení mladých lidí do důchodového sektoru.

Například v roce 2020 začal Peking poskytovat jednorázové odměny až do výše 60 000 jüanů (asi 8365 amerických dolarů) absolventům vysokých škol, kteří přijmou práci v oblasti důchodového zabezpečení, a také příspěvky profesionálním pečovatelům o seniory.

Wang Čcheng získal šanghajské právo na hukou, tedy status registrované domácnosti, poté, co se stal pečovatelem. Jedná se o příznivou politiku okresu Jang-pchu, která má přilákat talenty do důchodového sektoru.

Senioři tancují pod dohledem pracovnice v centru sociální péče v okrese Chan-čou ve městě Čchang-te v provincii Chu-nan ve střední Číně, 20. června 2023. FOTO – Xinhua/Chen Sihan

Překlenutí propasti

V domově důchodců ve městě Sü-čchang ve středočínské provincii Che-nan se 67letá Čang Feng-čchin se svými spoluhráči nadšeně připravovala na celostátní soutěž v esportu.

»Náš tým seniorů porazil mladé hráče v soutěži na městské úrovni a vyhrál titul ve skupině,« řekla s pýchou a požádala vedoucího domova důchodců Fan Ťin-lina, aby ukázal certifikát.

Šestadvacetiletý Fan má na starosti čtyři pečovatelské domovy. »Věnuji zvýšenou pozornost duchovnímu životu seniorů a přeji si, aby se pro ně domovy důchodců staly radostným místem,« řekl.

Při péči o seniory Fan a jeho tým obvykle vytvářejí krátká videa a hrají s nimi hry. Jejich příspěvky na sociálních sítích přilákaly více než milion diváků a pomohly změnit pohled lidí na domovy důchodců a podpořily jejich lepší pochopení.

Podle Čchiao I-chao, vedoucího centra sociální péče v okrese Jang-pchu, mnoho mladých lidí jako Fan, Jen-jang a Wang Čcheng vyrůstalo jako jedináčci. »Byli citově vázáni na své prarodiče a tuto lásku přenášejí do své práce.«

Čchiao se na druhou stranu domnívá, že samotní senioři mají silný sklon se s těmito energickými mladými lidmi sbližovat, což podněcuje vzájemnou touhu po sblížení a přátelství.

»Neotřelé novinky přinášejí seniorům nejen radost, ale také překlenují mezigenerační propast a dávají jim pocit, že jsou opět mladí,« řekl Fan.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy