Globální hospodářské oživení potřebuje užší spolupráci

Politici a podnikatelé, kteří se zúčastnili 54. výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), vkládají velké naděje do spolupráce založené na vzájemné důvěře a respektu, která bude hnací silou globálního hospodářského růstu.

Na velkém večírku světové ekonomiky s názvem »Obnovení důvěry« účastníci zastávali víru, že Čína jako druhá největší ekonomika světa hraje klíčovou roli v globálním hospodářském růstu a bude i nadále významně pomáhat v neklidné době.

Nadcházející výzvy

Výhled světové ekonomiky na rok 2024 zůstává mlhavý. Podle nejnovějšího hodnocení hlavních ekonomů, které zveřejnil WEF, více než polovina hlavních ekonomů očekává v nadcházejícím roce oslabení světové ekonomiky.

Světovou ekonomiku brzdí faktory, jako je dluhová krize, vysoká inflace a úrokové sazby a pomalá výkonnost obchodu. Nestabilita, nejistota a nepředvídatelné faktory tyto problémy dále prohlubují.

Prezident WEF Borge Brende uvedl, že fórum se uskutečnilo na pozadí jedné z nejsložitějších geopolitických a ekonomických situací: »Jsme svědky velmi komplikovaného bezpečnostního prostředí a poměrně křehkých ekonomických vyhlídek.«

»Bez růstu nemáte pracovní místa, nemáte prosperitu a velmi často bez růstu nemáte ani mír,« řekl Ajay Banga, prezident skupiny Světové banky. Varoval, že světová ekonomika je na cestě k nejhoršímu pětiletému období růstu za posledních třicet let, a zároveň zdůraznil klíčovou roli hospodářského růstu při utváření globálního prostředí.

Podle světového ekonomického výhledu, který loni v říjnu zveřejnil Mezinárodní měnový fond (MMF), se očekává, že globální růst v pětiletém období 2024-2028 dosáhne v průměru 3,1 %, což je nejpomalejší tempo za několik desetiletí, zatímco historické tempo růstu HDP v letech 2000-2019 činilo 3,8 %.

Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová předpokládá další pokles úrokových sazeb v průběhu roku 2024 a upozornila, že není prostor pro politické chyby.

Tvůrci hospodářské politiky a vedoucí představitelé podniků se obávají prohloubení geopolitického napětí. Přetrvávající konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě spolu s eskalující krizí v Rudém moři vyvolávají obavy z rostoucích vstupních nákladů a potenciální inflace.

Generální ředitelka Světové obchodní organizace Ngozi Okonjo-Iwealaová uvedla, že »prognóza, kterou jsme měli pro letošní rok ve výši 3,3 %, je kvůli napětí v Rudém moři a snížení globálního růstu poněkud příliš optimistická«.

Nutná spolupráce

Účastníci výročního zasedání vyjádřili společný názor, že dnešní svět je naplněn silným pocitem nedůvěry, zatímco spolupráce mezi zeměmi v naléhavých globálních otázkách je stále nedostatečná.

Na snímku z 15. ledna 2024 je uvítací transparent před Kongresovým centrem pro výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2024 ve švýcarském Davosu. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Brende poznamenal, že bezpečnost, ekonomika, změna klimatu a kybernetika jsou nejnaléhavější problémy, kterým země a podniky čelí, a uvedl, že nejsou omezeny hranicemi. »Cestují i bez pasů.«

V pátečním závěrečném projevu Brende vyzval ke globální spolupráci v boji proti těmto výzvám. »V nejisté a náročné době je jedna věc jasná: můžeme utvářet odolnější, udržitelnější a spravedlivější budoucnost, ale jediná cesta k tomu vede společně.«

Podobný názor sdílela i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která uvedla: »Svět se nenachází v jednom bodě zlomu, ale ve více bodech zlomu.« Vyzvala země, aby »prohloubily globální spolupráci více než kdykoli předtím«.

Georgievová uvedla, že spolupráce a kooperace jsou stěžejní, a zdůraznila, že je třeba přesunout finanční zdroje z míst, »kde škodí«, do míst, »kde pomáhají«.

V tomto prostředí složitých a vzájemně propojených problémů se spolupráce ukazuje jako základ úspěchu. Na této transformační cestě nestojí žádná organizace sama.

Řešení globálních výzev vyžaduje zapojení různých hlasů. Etiopský místopředseda vlády a ministr zahraničí Demeke Mekonnen Hassen řekl: »Afrika musí hrát klíčovou roli na celém světě pro multilateralismus a na mezinárodní scéně v oblasti obchodu, investic a dalších ekonomických aktivit.«

Čína byla vždy přesvědčeným zastáncem multilateralismu. Čínská delegace na fóru vyzvala všechny strany, aby vybudovaly pevné základy důvěry a dosáhly plodnější spolupráce prostřednictvím vzájemné upřímnosti a společného úsilí, a vybudovaly tak společenství se sdílenou budoucností pro lidstvo.

Čínský příspěvek

Čína se WEF trvale aktivně účastní, neboť fórum je také dokladem integrovaného rozvoje a vzájemných úspěchů Číny a světa.

Lidé na recepci pořádané čínským městem Ta-lien během výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2024 ve švýcarském Davosu 16. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Účastníci fóra zůstávají ohledně vyhlídek čínské ekonomiky optimističtí a přesvědčeni o tom, že Čína bude i nadále zásadním motorem světového hospodářského růstu. Vedoucí představitelé řady mezinárodních organizací sdělili agentuře Xinhua, že rozvoj Číny je pro svět klíčový.

»Čínská ekonomika splnila národní cíl, který byl stanoven na zhruba 5 %, a vlastně jej překročila. To je dobrá zpráva pro Čínu a také dobrá zpráva pro Asii a svět, protože Čína zajišťuje třetinu globálního růstu,« uvedla Georgievová.

Čína se stala světovým šampionem v oblasti zelené energie, dosáhla pozoruhodného nárůstu kapacity obnovitelných zdrojů a hraje klíčovou roli v globální energetické spolupráci, uvedl Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury. »Čína spolupracuje s řadou zemí, a to jak rozvinutých, tak rozvojových.«

Okonjo-Iwealaová poznamenala, že Čína jako druhá největší ekonomika na světě hraje ve světě velmi důležitou roli, a dodala, že Čína je silným zastáncem mnohostranného obchodního systému a multilateralismu.

Čína je i nadále pevně odhodlána otevřít se. Širším otevřením Čína směřuje ke sdílení svých příležitostí a k rozvoji společně se všemi na světě. Proto se mnoho velkých nadnárodních společností aktivně chopilo příležitostí, které vytváří obrovský čínský spotřebitelský trh.

Jesper Brodin, generální ředitel společnosti Ingka Group, která vlastní většinu obchodních domů IKEA po celém světě, uvedl, že IKEA plánuje rozšířit svou přítomnost v Číně. Předseda představenstva ABB Peter Voser rovněž potvrdil, že ABB svou strategii v Číně nezmění.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy