Guardian: Zaměstnanci odvodních úřadů na Ukrajině čelí nepřátelství občanů

Zaměstnanci Územního střediska mužstva (vojenský odvodní úřad) na Ukrajině se při výkonu své práce setkávají s nepřátelstvím ze strany civilního obyvatelstva a s emocionálními potížemi. Informoval o tom britský list Guardian.

»Emocionálně je to velmi obtížné. Někdy se mi na konci dne třesou ruce stejně jako na frontě,« uvedl list slova 36letého vojáka Jurije Pikhoty, který na ulici vydává předvolání. »Je pro mě těžké být v Kyjevě, vidět lidi odpočívat a vést normální život, když vím, že moji kamarádi jsou stále na frontě,« dodal.

Podle deníku Guardian se potenciální branci rozprchnou, jakmile na ulici uvidí blížící se příslušníky odvodních úřadů. Deník poznamenal, že neustálé urážky vojenských důstojníků ze strany občanů jsou symbolem sociálního rozdělení způsobeného mobilizací.

Dne 18. května vstoupil na Ukrajině v platnost skandální zákon o nových mobilizačních pravidlech, který umožní povolat do armády statisíce Ukrajinců. Od února 2022 je v zemi vyhlášena a opakovaně prodlužována všeobecná mobilizace, přičemž úřady dělají vše pro to, aby se muži v branném věku nemohli službě vyhnout.

Až na několik výjimek mají zakázáno cestovat do zahraničí a ti, kteří mají nárok na odklad, musí předložit balík podpůrných dokumentů. Předvolání se vydávají ve státních institucích, na ulicích, v nákupních centrech a v dopravě. Na ukrajinských sociálních sítích se pravidelně šíří videa s případy nucené mobilizace a konfliktů mezi občany a vojenskými náboráři. Pravidelně se objevují fakta o zbití mužů v kancelářích vojenských náborářů.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy