Iberoamerický summit obvinil Londýn z porušení rezolucí OSN o Falklandách

Účastníci iberoamerického summitu vyzvali Argentinu a Velkou Británii k obnovení jednání o sporných Falklandských ostrovech (Malvíny) a upozornili na nedodržování rezolucí OSN v této otázce ze strany Londýna. Uvedlo to v sobotu argentinské ministerstvo zahraničí.

Podle ministerstva přijali zástupci zúčastněných zemí zvláštní prohlášení k otázce sporných ostrovů. »Pokud jde o jednostranný průzkum a těžbu obnovitelných a neobnovitelných přírodních zdrojů, které Velká Británie na sporném území provádí, dokument připomíná, že mezinárodní společenství vyzývá ke zdržení se přijímání rozhodnutí, která jednostranně mění situaci Malvínských ostrovů, jak je zakotveno v rezoluci Valného shromáždění OSN 31/49,« uvedlo ministerstvo.

Země uvedly, že »vojenské posilování« na sporném území je nepřijatelné. Buenos Aires již dříve opakovaně obvinilo Londýn, že tak činí. »Dokument znovu zdůrazňuje potřebu, aby argentinská a britská vláda obnovily jednání s cílem nalézt brzké řešení sporu o svrchovanost nad Malvínskými ostrovy, Jižní Georgií, jakož i Jižními Sandwichovými ostrovy a okolním námořním územím,« uvedlo ministerstvo zahraničí.

Summitu, který se konal v dominikánském hlavním městě Santo Domingo ve dnech 24. až 25. března, se zúčastnilo více než 20 zemí včetně Argentiny, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Mexika, Portugalska a Španělska.

Falklandské ostrovy (Malvíny), které se nacházejí v jihozápadní části Atlantského oceánu, jsou již 200 let předmětem územního sporu mezi Argentinou a Velkou Británií. V dubnu 1982 mezi nimi vypukla válka. Jihoamerická republika byla poražena a za dva a půl měsíce bojů ztratila 649 vojáků. Britská strana utrpěla 255 obětí. V březnu 2013 se drtivá většina obyvatel souostroví v referendu vyslovila pro to, aby území zůstalo v držení Spojeného království. Argentina výsledek referenda neuznala.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy