Izrael kvůli napjatým vztahům s Ankarou přejmenoval tureckou kávu

Izraelská společnost Strauss, jeden z největších výrobců potravin a nápojů v zemi, se rozhodla po 60 letech odstranit z obalu svého oblíbeného produktu z kávové sedliny slova »Turecká káva« uprostřed napjatých vztahů mezi Izraelem a Tureckem v souvislosti s vojenskou operací v pásmu Gazy. Na svých internetových stránkách o tom informoval deník Yedioth Ahronoth.

Podle jeho informací se vedení společnosti na vlně vlasteneckých nálad v zemi rozhodlo dočasně změnit design obalu turecké kávy a odstranit z něj nápis »turecká«. Nyní bude červený balíček kávy známý mnoha Izraelcům místo toho zdobit izraelská vlajka a různá populární vlastenecká hesla: »Lid Izraele žije«, »Nemáme jinou zemi«, »Společně jsme silní«, »Vítězná generace«.

Jak poznamenává deník Yedioth Ahronoth, rozhodnutí bylo učiněno uprostřed vlny rozhořčených komentářů Izraelců na sociálních sítích proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, který podpořil palestinské radikály z hnutí Hamás, a mnoha výzev k bojkotu tureckého zboží. Bylo také navrženo, aby byl název »turecká káva« vypuštěn, přestože produkt vyráběný společností Strauss nemá žádnou přímou spojitost s Tureckem.

Turecká neznamená z Turecka

»Od začátku války byla velká poptávka po kávě, zejména po kávě s kardamomem, jejíž produkci jsme upřednostnili,« řekl Avi Laufer, generální ředitel divize Strauss – Coffee – Israel. »Objevily se zprávy, které nás žádaly, abychom kvůli bojkotu tureckých výrobků změnili název na ‚káva v izraelském stylu‘. Chtěli jsme vysvětlit, že mezi kávou tureckého typu a Tureckem není žádná souvislost. Kávová zrna pocházejí z kávových zemí, jako je Brazílie, Vietnam, Etiopie, káva nepochází z Turecka,« vysvětlil a dodal, že společnost vyrábí tento produkt v izraelském městě Lod již 60 let a že »káva tureckého stylu« vděčí za svůj název tradičnímu mletí, které je vlastní kávovým tradicím Turecka a Řecka.

Laufer uvedl, že za těchto okolností společnost v reakci na poptávku veřejnosti uvažovala o tom, že »s obalem něco udělá«. »Zároveň jsme chtěli zvýšit morálku. Tato káva je téměř v každé domácnosti a také u bojovníků izraelské armády v Gaze, kteří nám posílají fotografie, jak pijí kávu,« řekl a dodal, že se společnost rozhodla na obal umístit vlastenecká hesla, aby zdůraznila spojení kávy s izraelskou kulturou. Podle Laufera se jedná o dočasnou akci.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy