Izrael používá systém rozpoznávání obličejů v Gaze ke špehování Palestinců

Izrael používá v pásmu Gazy experimentální systém rozpoznávání obličejů ke sledování Palestinců a shromažďování informací. Informoval o tom deník The New York Times s odvoláním na své zdroje.

Podle nich je systém používán k masovému sledování, shromažďování informací a »katalogizaci Palestinců« bez vědomí a souhlasu samotných obyvatel enklávy. Systém využívá technologie soukromé společnosti Corsight a Google Photos.

Jak publikace zdůrazňuje, systém byl původně používán k pátrání po Izraelcích zajatých Hamásem jako rukojmí. Po zahájení pozemní operace se však Izrael obrátil na systém, aby »vykořenil všechny osoby spojené s Hamásem« a dalšími palestinskými skupinami.

Situace na Blízkém východě se vyostřila poté, co 7. října 2023 pronikli bojovníci Hamásu z pásma Gazy na izraelské území, což bylo doprovázeno zabíjením obyvatel pohraničních obcí a braním rukojmích. V reakci na to Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a začal zasahovat pásmo a části Libanonu a Sýrie, načež zahájil pozemní operaci v enklávě. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy