Home Zahraničí Izraelská základna, kde jsou údajně uloženy jaderné zbraně, byla zasažena raketou

Izraelská základna, kde jsou údajně uloženy jaderné zbraně, byla zasažena raketou

Na snímku zveřejněném Izraelskými obrannými silami 2. listopadu 2023 je izraelská jednotka při pozemní operaci v pásmu Gazy. FOTO – Xinhua/Izraelské obranné síly

7. října byla izraelská vojenská základna Sdot Micha, kde jsou údajně uloženy jaderné zbraně, vystavena raketovému útoku, uvedl deník The New York Times s odkazem na vizuální analýzu ze satelitních záběrů.

»Raketa, kterou s největší pravděpodobností vypálili bojovníci Hamásu během svého útoku na Izrael 7. října, zasáhla izraelskou vojenskou základnu, kde je podle odborníků umístěno mnoho raket schopných nést jaderné hlavice,« uvedl americký deník.

»Zatímco samotné rakety zasaženy nebyly, dopad střely na základnu Sdot Micha ve středním Izraeli vyvolal požár, který se přiblížil k raketovým skladům a dalším citlivým zbraním,« uvedl deník The New York Times.

»Dosud neoznámený úder na Sdot Micha je prvním známým případem, kdy palestinští ozbrojenci zasáhli místo, o němž se předpokládá, že obsahuje izraelské jaderné zbraně. Není jasné, zda věděli, na co konkrétně míří, kromě toho, že základna je prostě vojenským zařízením,« dodal deník.

Počátkem listopadu byl izraelský ministr pro kulturní dědictví Amichai Eliyahu v rozhovoru pro rádio Kol Berama dotázán, zda by měla být na Gazu svržena jaderná bomba, a odpověděl, že je to jedna z možností. Úředník později uvedl, že výrok o jaderné bombě byl metaforický, ale Izrael rozhodně potřebuje silnou a nepřiměřenou odpověď na terorismus. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyloučil Eliyahua z jednání vlády a kritizoval jeho výroky o možnosti použití jaderných zbraní v Gaze.

Eliyahuovy výroky odsoudilo několik blízkovýchodních zemí včetně Kataru, Saúdské Arábie a Sýrie. V prohlášení vydaném saúdským ministerstvem zahraničí se uvádí, že »neschopnost ministra okamžitě odvolat nebo suspendovat z funkce odráží vrchol pohrdání izraelské vlády všemi lidskými, morálními, náboženskými a právními normami a hodnotami«.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here