Home Zahraničí K urovnání konfliktu na Ukrajině je třeba vést dialog s Ruskem

K urovnání konfliktu na Ukrajině je třeba vést dialog s Ruskem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mezinárodní společenství bude schopno dosáhnout urovnání konfliktu na Ukrajině pouze tehdy, pokud povede dialog s Ruskem. Tento názor vyjádřila maďarská prezidentka Katalina Nováková v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC během Světového ekonomického fóra v Davosu.

Novináři se jí zeptali, zda vidí cestu k míru na Ukrajině a jaká by měla být. »To je otázka za milion dolarů,« odpověděla Nováková. »Najít cestu k míru je hlavní úkol, ale bude to nesmírně obtížné. Troufám si odhadnout, že dosáhnout mírových rozhovorů bez účasti obou stran je nemožné. Myslím, že bez rozhovorů s Ruskem a bez snahy přivést Rusko k jednacímu stolu se nám to nepodaří.«

Nejprve by však podle Novákové měly samy západní země »dosáhnout konsensu« v této otázce mezi sebou a s Ukrajinou. Poté by se měly »prostřednictvím Číny či jiných zemí nebo dokonce přímo« obrátit na Rusko s návrhem na zahájení jednání. »Jednání a příměří povedou k míru, který si všichni přejeme,« dodala prezidentka v rozhovoru.

Poznamenala také, že postoje Maďarska a dalších zemí Evropské unie k Ukrajině jsou do značné míry shodné, rozdíly mezi nimi se týkají pouze způsobů řešení konfliktu. Maďarsko je od samého počátku nakloněno mírovým rozhovorům, zatímco jeho spojenci z EU a NATO začali dodávat ukrajinské armádě zbraně a vsadili na vojenské řešení.

V každém případě se Nováková domnívá, že Ukrajině je třeba pomoci. »Ukrajinu je třeba podpořit. To je jisté. To je můj osobní názor a názor Maďarska,« řekla prezidentka a vyjádřila naději, že se lídři EU 1. února na summitu v Bruselu dohodnou, jak Kyjevu poskytnout finanční pomoc.

Nováková rovněž zdůraznila, že EU a NATO »nejsou ve válce« a je třeba zabránit eskalaci ukrajinského konfliktu. »I když Ukrajinu podporujeme, neměli bychom se do této války zapojovat. Musíme se vyhnout třetí světové válce. Rok 2024 nemůže být rokem 1914. Rok 2024 musí být rokem míru, nikoliv rokem války,« uvedla maďarská prezidentka.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here