Kambodža vypočítává pozitiva vstupu do BRICS

Kambodža může ze vstupu do bloku BRICS získat značné výhody. Tento názor je vyjádřen v úvodníku listu Khmer Times. Otázka vstupu do sdružení si podle něj zaslouží pozornost.

»Více než čtyřicet zemí vyjádřilo přání připojit se k BRICS, což odráží jeho rostoucí vliv a přitažlivost jako platformy pro spravedlivější mezinárodní spolupráci a reprezentaci,« uvedly noviny.

Kromě hájení národních zájmů tváří v tvář tlaku ze strany USA a jejich spojenců může být sdružení zajímavé také jako platforma pro mezinárodní finanční spolupráci, zdůrazňuje deník. »Pod letošním předsednictvím Ruska se BRICS snaží posílit svou roli v mezinárodním finančním systému, rozvíjet spolupráci mezi bankami a rozšířit používání měn zemí sdružení, stejně jako podporovat spolupráci mezi jejich daňovými a celními úřady,« poznamenává Khmer Times. Za tímto účelem se BRICS v roce 2014 dohodl na založení Nové rozvojové banky, která půjčuje na infrastrukturní projekty svých členů, čímž obchází západní finanční instituce.

Účinnou hospodářskou spolupráci Kambodže se zeměmi BRICS usnadní stávající vazby království na Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a účast království v Komplexním regionálním hospodářském partnerství (CREP). »Prostřednictvím účasti na cílených dialozích a společných projektech může Kambodža podpořit meziregionální obchod, investiční příležitosti, cestovní ruch a prohloubit rozvojovou spolupráci mezi zeměmi BRICS,« vysvětluje list.

»V neposlední řadě hraje BRICS zásadní roli při zvyšování schopnosti Kambodže realizovat robustní strategii řízení rizik prostřednictvím diverzifikace strategických partnerství,« uzavřel Khmer Times.

Skupina BRICS prošla od svého založení v roce 2006 dvěma vlnami expanze. V roce 2011 se k původnímu členství, které zahrnovalo Brazílii, Rusko, Indii a Čínu, připojila Jihoafrická republika. V srpnu 2023 bylo ke vstupu do sdružení vyzváno hned šest nových členů včetně Argentiny, která však koncem prosince členství odmítla. Pět nových členů – Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt – zahájilo plné členství v BRICS 1. ledna pod ruským předsednictvím.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy