Lula v průzkumech před brazilskými volbami válcuje Bolsonara

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který se bude v říjnu znovu ucházet o křeslo hlavy státu, si udržuje náskok v průzkumech veřejného mínění.

Ukazují to jejich výsledky, které byly v brazilských médiích zveřejněné na začátku června. Preference levicového politika se pohybují kolem 45 procent. Na druhém místě je stávající prezident Jair Bolsonaro.

Podle sondáže firmy Ipespe, která mapovala preference voličů v posledních květnových dnech, chtělo dát Lulovi svůj hlas 45 % respondentů a Bolsonarovi 34 %. Průzkum společnosti Datafolha, který rovněž mapoval náladu mezi voliči na konci května, připisoval Lulovi 48 % preferencí a Bolsonarovi 27 %. Vzhledem k vývoji preferencí tak může Lula podle analytiků pomýšlet na úspěch již v prvním kole, uvedla stanice France24.

Lulovi se podařilo znovu zvýšit náskok poté, co v dubnu některé průzkumy ukázaly, že ho od Bolsonara dělilo pět až šest procentních bodů.

Podle odborníků je patrná čím dál silnější polarizace preferencí voličů mezi Bolsonarem a Lulou. Někteří středoví kandidáti se proto z prezidentské kampaně už stáhli. O nejvyšší úřad nebude například usilovat bývalý guvernér největšího brazilského státu São Paulo João Doria.

Polarizace je podle agentury Datafolha patrná i v jednotlivých částech brazilské společnosti. Lula vede mezi ženami, mladšími voliči ve věku do 24 let, chudšími lidmi, katolíky a nezaměstnanými. Bolsonaro se naopak těší podpoře bohatších voličů, podnikatelů a lidí evangelického vyznání.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy