Home Zahraničí Média rozvojových zemí vyzývají k hlasitějšímu zastoupení zemí globálního Jihu

Média rozvojových zemí vyzývají k hlasitějšímu zastoupení zemí globálního Jihu

Na snímku z 3. prosince 2023 je zachyceno slavnostní zahájení 5. světového mediálního summitu (WMS) v Kantonu, hlavním městě jihočínské provincie Kuang-tung. FOTO - Xinhua/Mao Siqian

Zástupci rozvojových zemí na pátém Světovém mediálním summitu, který se koná v čínských městech Kuang-čou a Kunming, důrazně vyzvali k tomu, aby byl více slyšet hlas globálního Jihu.

V éře rostoucí globální propojenosti se silnější hlas ze zemí globálního Jihu stal nezbytným více než kdy dříve a média také nesou odpovědnost za podporu společného globálního rozvoje prostřednictvím vzájemných vazeb a spolupráce, uvedli.

Prezident tiskové agentury Prensa Latina Luis Enrique Gonzalez Acosta uvedl, že bere tento summit jako příležitost spolupracovat s ostatními médii při poskytování objektivních a odpovědných zpráv, které mohou posílit hlasy rozvojových zemí a společně řešit problémy, jimž globální Jih čelí.

»Nesmíme se bát postavit se do pozice hlasu globálního Jihu,« řekl Iqbal Surve, předseda jihoafrické společnosti Independent Media. »Naše sdělení, naše komunikace a naše příběhy se musí týkat možnosti globálního růstu a rozvoje.«

Delegáti na slavnostním zahájení 5. světového mediálního summitu (WMS) v Kuang-čou, hlavním městě jihočínské provincie Kuang-tung, 3. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Deng Hua

Role médií přesahuje zprostředkování faktů, řekl Surve a dodal, že by měla katalyzovat socioekonomické změny a rozvoj. »Pokud máme jako společenskou odpovědnost pouze jeden úkol, pak je to úkol zajistit, aby média byla v dnešním světě hybatelem změn, aby podporovala společné lidství a společnou budoucnost a prosperitu,« dodal.

Podle odborníků přítomných na summitu je spolupráce mezi médii na ose Jih-Jih zásadní pro zajištění toho, aby hlasy rozvojových zemí byly slyšet po celém světě. Podle nich hraje významnou roli při podpoře rozmanitých a všezahrnujících vyprávěcích perspektiv v celosvětovém měřítku.

Vytvoření velkého společného příběhu, který by podpořil všeobecnou prosperitu, je nezbytné, řekl Seife Deribe Endale, generální ředitel Etiopské tiskové agentury.

»Nyní se nacházíme v kritickém okamžiku, kdy je třeba vytvořit inkluzivní mediální ekosystém optikou alternativních narativů, jako je ten BRICS,« řekl a dodal, že je třeba, aby pravdivé a pozitivní zprávy o Etiopii a celé Africe byly slyšet po celém světě.

Delegátka poskytuje rozhovor během zahajovacího ceremoniálu 5. světového mediálního summitu (WMS) v Kantonu, hlavním městě jihočínské provincie Kuang-tung, 3. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Mao Siqian

Komunikace Jih-Jih má velký význam, uvedla Maria Bernarda Llorente, předsedkyně argentinské oficiální tiskové agentury Telam. Dodala, že komunikace mezi rozvojovými zeměmi je pro budování vztahů zásadní.

Pro posílení dialogu mezi národy a kultivaci kultury míru a porozumění v mezinárodním systému je podle ní zásadní a naléhavé formulovat společný program v reakci na globální hrozby.

Roger Agana, výkonný ředitel společnosti News Ghana, řekl, že svět potřebuje poznat skutečnou Afriku a skutečnou Čínu. »Jako africká média máme co vyprávět,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here