Mexický prezident obvinil USA z dvojího metru v otázce pomoci Ukrajině

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador obvinil Spojené státy z politiky dvojích standardů kvůli tomu, že Washington poskytuje pomoc Kyjevu, ale odmítá poskytnout příspěvky na boj proti příčinám migrace v Latinské Americe.

»Trvali jsme na tom, aby (USA) přidělily prostředky chudým obyvatelům Latinské Ameriky a Karibiku na řešení příčin migrace. Lidé přece neopouštějí svá města z vlastní vůle, ale z nutnosti. Nevyčlenily na to nic. Ale když jde o to poslat peníze do Gazy nebo na Ukrajinu, Kongres souhlasí s přidělením miliard dolarů,« řekl mexický vůdce na každodenní tiskové konferenci.

»Jedná se o dvojí metr. Je mi to velmi líto, z celé duše si přeji, aby tuto zahraniční politiku (USA) změnily, protože jim neprospívá. Nepřináší to prospěch národům a neprospívá to ani jim. Je to zastaralá, přežitá, anachronická politika, která je stará více než 200 let,« řekl Lopez Obrador.

Mexický prezident rovněž kritizoval zprávu ministerstva zahraničí z 22. dubna o stavu lidských práv ve světě. Zpráva mimo jiné uvádí »vážné problémy s nezávislostí soudnictví« v Mexiku, porušování svobody slova a případy násilí vůči novinářům.

»Jak chtějí být světovými soudci v oblasti ochrany lidských práv, když jsou to oni, kdo prodává nejvíce zbraní na světě? Nebo jsou to snad zbraně na hraní? Ne, jsou to ničivé zbraně, které způsobují smrt lidí, nevinných lidí,« řekl Lopez Obrador.

Americký prezident Joe Biden podepsal 24. dubna balíček zákonů, které již dříve schválil Kongres USA a které obnovují prodej zbraní Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Zákony byly 20. dubna schváleny Sněmovnou reprezentantů a 23. dubna je schválil Senát. Balíček v celkové hodnotě 95 miliard dolarů zahrnuje kromě 61 miliard dolarů pro Ukrajinu také 26 miliard dolarů pro Izrael a prostředky na humanitární pomoc civilistům v konfliktních oblastech, včetně pásma Gazy.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy