Home Zahraničí Moldavské úřady zatkly dva muže za převádění ukrajinských uprchlíků přes hranice

Moldavské úřady zatkly dva muže za převádění ukrajinských uprchlíků přes hranice

Dněstr FOTO - pixabay

Dva obyvatelé moldavského města Slobozia byli zatčeni za ilegální převádění ukrajinských branců přes hranice.

»Byli zatčeni dva obyvatelé Slobozie, kteří jsou podezřelí z organizování nelegální migrace mužů z Ukrajiny. Za své služby dostávali až 10 000 dolarů za osobu,« uvedla moldavská prokuratura pro organizovaný zločin a zvláštní případy ve svém prohlášení.

Podle prohlášení podezřelí před svým zatčením vedli přes hranice osm mužů z Dněpru, Charkova, Nikolajeva, Ternovky, Mariupolu a Záporoží.

Od začátku války moldavští pohraničníci opakovaně informovali o mužích v branném věku, kteří se pokoušeli nelegálně překročit řeku Dněstr a další úseky moldavsko-ukrajinské hranice. Mají právo požádat o úkryt v Moldavsku.

Moldavské úřady uvedly, že uprchlíky, kteří se vyhýbají branné povinnosti, nebudou vydávat zpět na Ukrajinu. Moldavské orgány činné v trestním řízení mezitím zatkly několik zločineckých skupin, které napomáhaly osobám vyhýbajícím se odvodům nelegálně překročit hranice. Náklady na tyto služby mohou dosáhnout až 10 000 dolarů.

Dříve moldavské úřady zjednodušily proceduru vstupu pro ukrajinské uprchlíky a umožnily jim používat prošlé doklady totožnosti a další výhody. Podle údajů pohraniční policie vstoupilo od února 2022 do republiky asi jeden milion ukrajinských uprchlíků. Většina z nich zamířila do zemí EU, zatímco asi 100 000 lidí zůstalo v Moldavsku.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here