Na trupu havarovaného prezidentského vrtulníku nejsou žádné stopy po útoku

Na trupu vrtulníku zesnulého íránského prezidenta Ebrahíma Raisího, který se zřítil na začátku tohoto týdne, nebyly nalezeny žádné stopy po průstřelech, uvádí se v prohlášení, které zveřejnilo středisko pro styk s veřejností íránského generálního štábu.

»Na trupu havarovaného vrtulníku nebyly nalezeny žádné stopy po kulkách nebo podobných předmětech,« citovala prohlášení televizní stanice IRIB.

Generální štáb ozbrojených sil Íránské islámské republiky uvedl, že zveřejňuje předběžné výsledky vyšetřování smrtelné nehody, která si vyžádala prezidentův život, ale »lze s jistotou říci«, že se nejednalo o kulky. Generální štáb zároveň uvedl, že »lze s jistotou říci, že havarovaný vrtulník se vznítil až po nárazu do vyvýšeniny«.

»Vyzýváme k ignorování neprofesionálních internetových komentářů, které jsou založeny na spekulacích, neberou v úvahu přesná fakta a příčiny incidentu a někdy jsou zveřejňovány pod vedením zahraničních médií,« uvádí se v prohlášení.

Generální štáb rovněž uvedl, že »značná část informací o havárii již byla shromážděna, ale studium některých dokumentů vyžaduje čas«. Nové informace o katastrofě budou zveřejněny až po »složité odborné práci«.

Bylo také oznámeno, že dispečeři ve službě »nezaznamenali při rozhovorech s posádkou vrtulníku nic podezřelého«. »Přibližně minutu a půl před tragédií se vrtulník stále pohyboval po určené trase a neodchýlil se od dráhy letu.«

Íránská armáda rovněž uvedla, že po havárii se pilotovi podařilo »navázat kontakt s piloty dalších dvou vrtulníků«, přepravujících další členy prezidentské delegace. Pátrání po Raisiho vrtulníku »pokračovalo celou noc kvůli mlze, chladnému počasí a nerovnému terénu«. Nakonec bylo místo havárie lokalizováno »íránským dronem v pondělí v 5.00 místního času«.

Náčelník generálního štábu íránských ozbrojených sil generálmajor Mohammad Bagheri 20. května nařídil zřídit komisi pro vyšetřování smrtelné havárie vrtulníku, která si vyžádala životy Raisiho, ministra zahraničí Hosseina Amira-Abdollahiana a dalších úředníků.

Dne 19. května se v íránské provincii Východní Ázerbájdžán zřítil vrtulník s íránským prezidentem. Na palubě vrtulníku byli také ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian, guvernér provincie Východní Ázerbájdžán Malek Rahmati, imám Tabrízu Mohammad Ali Ale-Hashem a velitel prezidentské stráže. Všech pět cestujících a tři členové posádky při nehodě zahynuli.

Byla vytvořena komise, která má vyšetřit příčiny neštěstí. Úřadujícím íránským prezidentem se stal první viceprezident Mohammad Mokhber. Prezidentské volby jsou vypsány na 28. června.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy