Německo je pro podnikání stále méně atraktivní

Prezident Německého svazu průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm prohlásil, že Spolková republika Německo se stává stále méně atraktivním místem pro podnikání. Tento názor vyslovil v pondělí na prvním dni průmyslového veletrhu Hannover Messe.

Ostře tak kontrastuje s názorem německého kancléře Olafa Scholze, který se domnívá, že zemi čeká ekonomický impuls v podobě energetické transformace. Russwurm je toho názoru, že výroky šéfa německé vlády jsou nepravdivé. Vyzval německou vládu, aby byla realističtější, a Scholzův postoj označil za »spíše zbožné přání než realitu«.

BDI hodnotí stav německé ekonomiky negativně. »V letošním roce jsme svědky velmi malého růstu, blížícího se nule,« prohlásil Russwurm. A poměrně slabý zůstal i vývoz, který se zvýšil pouze o 2 %, shrnul. »Zaostáváme tedy,« připustil šéf BDI s tím, že světový obchod jako celek roste rychleji než německý export.

»Velikost našeho podílu na světovém trhu se snižuje,« připustil Russwurm. Zároveň upozornil, že Německo čekají také těžké časy. »Investiční chování průmyslu je považováno za předstihový ukazatel zítřejší ekonomiky,« řekl šéf průmyslového svazu. Zatím si podle něj firmy třikrát rozmyslí, zda budou v této zemi ještě investovat. »Německo jako místo pro podnikání je v kritickém stavu,« upozornil Russwurm.

»Vidíme, že významné investice se uskutečňují mimo Německo,« shrnul. »A to není jen hrozba. Je to realita,« shrnul prezident BDI. Průmysl hodlá investovat, ale potřebuje lepší základní podmínky. »Potřebujeme méně byrokracie, výrazně nižší daně a spolehlivé a dostupné dodávky energie,« uzavřel.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Atraktivní? Cha cha cha- “západní” system je saturován a konkurence se těžce potlačuje tak se těžce podniká.
    Proto jsou nuceni “expandovat”….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy