Home Zahraničí Německo uhradí lidem i menším firmám prosincové zálohy na plyn a teplo

Německo uhradí lidem i menším firmám prosincové zálohy na plyn a teplo

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německo obyvatelům uhradí prosincové zálohy na plyn a dálkové teplo, aby jim jednorázově kompenzovalo vysoké ceny energií. Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, dnes tuto jednorázovou pomoc podpořila. Nárok na podporu budou mít i menší firmy. Poslanci Spolkového sněmu tuto úlevu schválili již minulý týden, nyní je potřeba jen podpis prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, což je považováno za formalitu.

Pomoc je zamýšlena pro domácnosti jako koncové odběratele plynu a dálkového tepla. Od prosincových záloh budou osvobozeny i menší a střední podniky, které mají běžné odběratelské tarify a jejichž roční spotřeba plynu je nižší než 1,5 milionu kilowatthodin. Podmínkou rovněž je, že takto dotovaný plyn nesmí být použit pro komerční výrobu elektřiny a tepla.

Úhrada prosincových záloh má domácnostem pomoci jednorázově překlenout vysoké náklady na plyn a dálkové teplo, než vstoupí v platnost dlouhodobé řešení. Tím je takzvaná cenová brzda na plyn a dálkové teplo, která by měla pro domácnosti platit od března. Vláda ale nyní posuzuje uspíšení tohoto opatření tak, aby bylo zavedeno již od února.

Premiérka Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová dnes při jednání Spolkové rady vyzvala vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, aby co nejrychleji nejasnost vyřešila. »Potřebujeme znát odpovědi na leden a únor, je to v zájmu občanů,« řekla sociální demokratka Schwesigová.

Regulovat cenu plynu a dálkového tepla chce německá vláda do roku 2024. Počítá se s tím, že nižší cenu budou domácnosti platit do výše 80 procent svého předchozího ročního odběru, aby lidé měli důvod s plynem a teplem šetřit. Financovat tuto úlevu bude Německo ze stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Z fondu bude regulována i cena elektřiny.

Nárok na pomoc budou mít i firmy, což ostatní evropské země kritizují, neboť německé společnosti tak získají na trhu výhodu.

(jb, čtk)

Předchozí článekiportaL24.cz reaguje na dotazy občanů. Potřebujete také radu?
Další článekKoně nebyli zachráněni. Naděje českého svazu se rozplynuly

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.