Němečtí lékaři protestují proti pracovnímu přetížení

Tisíce ordinací lékařů po celém Německu zůstanou v týdnu mezi Vánocemi a Novým rokem kvůli plánované stávce zavřené, zatímco v zemi přibývá respiračních onemocnění.

»Ať se podíváte kamkoli, téměř každá lékařská ordinace je v současné době masivně přetížená,« řekl před týdnem při vyhlášení stávky spolkový předseda svazu Virchowbund Dirk Heinrich. Virchowbund zastupuje zájmy všech registrovaných a ambulantních lékařů v zemi.

V prosinci Německo zaznamenalo vlnu respiračních onemocnění, přičemž vzrostl zejména počet pacientů s chřipkou a respiračním syncytiálním virem (RSV). Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) pro infekční nemoci byl před Vánocemi v zemi nemocný každý desátý člověk.

V Německu se také zvýšil počet infekcí covid-19, přičemž nejvíce postiženou skupinou jsou senioři. Z téměř devíti milionů nedávných virových infekcí byla každá třetí způsobena subvariantou SARS-CoV-2, ukázaly údaje RKI.

Muž se nechává testovat na testovací stanici covid-19 v Berlíně, hlavním městě Německa, 24. března 2022. FOTO – Xinhua/Stefan Zeitz

»Je nepochopitelné, že se objevují výzvy k uzavření ordinací v době, kdy je mnoho lidí nemocných,« kritizoval Eugen Brysch, předseda Německé nadace pro práva pacientů, a zdůraznil, že stávka lékařů »postihuje zejména staré a zranitelné lidi«.

Virchowbund však argumentuje tím, že »systematické podfinancování« prohlubuje nedostatek odborníků v lékařských ordinacích.

Podle nedávné studie německé společnosti PwC by se nedostatek kvalifikovaných zdravotníků v zemi mohl do roku 2035 zvýšit na 1,8 milionu. Mnozí z nich chtějí změnit zaměstnání, zatímco pouze jeden ze tří lékařů očekává, že zůstane ve své profesi až do důchodu.

»Nároky na lékařskou profesi jsou dobře známé, není třeba je znovu prezentovat,« řekl ministr zdravotnictví Karl Lauterbach veřejnoprávní televizi RBB a poukázal na to, že na reformě se již pracuje.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy