Němečtí maloobchodníci očekávají slabou vánoční sezónu

Maloobchodníci v celém Německu očekávají letos jen mírný nárůst vánočního prodeje, uvedl v pondělí Německý svaz maloobchodu (HDE). Po očištění o inflaci se předpokládá, že tržby v listopadu a prosinci meziročně klesnou o 5,5 %.

S reálným poklesem tržeb o čtyři procenta není ani internetový maloobchod »schopen poskytnout výraznější impuls« vánočním obchodům, které jsou pro mnoho maloobchodních společností nejsilnějším obdobím v roce, uvedla HDE.

Podle reprezentativního průzkumu, který v pondělí zveřejnila poradenská společnost Ernst and Young (EY), plánují Němci utratit za vánoční dárky v průměru 250 eur (267,50 amerických dolarů) na hlavu, což je o dvě eura méně než loni. Jedná se o nejnižší hodnotu od roku 2014.

»Rychlý růst cen zdražil život a omezil finanční volnost – rozpočty na dárky tím trpí,« uvedl expert na spotřební zboží společnosti EY Michael Renz. »Situace je pro maloobchodníky stále obtížnější.«

Zákazník nakupuje v supermarketu v německém Berlíně 8. listopadu 2023.  FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

Přestože inflace v Německu v říjnu již druhý měsíc po sobě výrazně poklesla na 3,8 %, ve střednědobém a dlouhodobém srovnání zůstává podle Spolkového statistického úřadu (Destatis) vysoká.

»Stále více spotřebitelů musí každé euro obracet dvakrát,« uvedl Renz. »Maloobchodníci se tomu pravděpodobně budou snažit čelit snižováním cen a slevovými akcemi. To však ubírá na maržích a v konečném důsledku to není udržitelný model úspěchu.«

Podle Norimberského institutu pro tržní rozhodování (NIM) je oživení spotřebitelské nálady stále »daleko«. Kvůli slabé kupní síle »nebude letos soukromá spotřeba schopna podpořit ekonomiku«, uvedl koncem října expert NIM Rolf Buerkl.

Největší evropská ekonomika je na pokraji recese. Po stagnaci na začátku letošního roku se hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve třetím čtvrtletí (3Q) 2023 podle Destatisu snížil o 0,1 % oproti předchozímu čtvrtletí.

Německá vláda v polovině října v souladu s předními ekonomickými instituty snížila svou prognózu meziročního hospodářského růstu a v roce 2023 nyní očekává recesi ve výši 0,4 %. V příštím roce se předpokládá oživení ekonomiky s růstem o 1,3 procenta.

Lidé navštěvují nákupní centrum v Berlíně v Německu 1. února 2023. FOTO – Xinhua/Stefan Zeitz

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy