Home Zahraničí Netanjahu prohlásil, že Izrael povede válku proti Hamásu ještě »mnoho měsíců«

Netanjahu prohlásil, že Izrael povede válku proti Hamásu ještě »mnoho měsíců«

FOTO - Government Press Office/Avi Ohayon

Válka Izraele proti Hamásu bude pokračovat ještě mnoho měsíců. Prohlásil to šéf izraelského kabinetu Benjamin Netanjahu při zahájení zasedání vlády, na kterém byl schválen státní rozpočet země na rok 2024, informoval úřad premiéra.

»Ukázalo se, že tuto válku musíme vybojovat a bude to trvat ještě mnoho měsíců. Proto dnes prosazujeme vojenský rozpočet. Jedná se o rozpočet na rok, v němž jsme ve válce. Vyžaduje, abychom na bezpečnost vydali mnohem více, než jsme plánovali. Uvědomujeme si také, že budeme muset investovat do víceletého plánu, abychom stát Izrael zbavili závislosti na zahraničních dodávkách mnoha druhů zboží, do místních nákupů, do místních výrobních kapacit,« řekl Netanjahu.

»To, co je v tuto chvíli zapotřebí, je především pokrytí nákladů na válku, což nám umožní vést válku v tomto roce a dokončit její cíle, včetně eliminace Hamásu, návratu našich rukojmích a obnovení bezpečnosti na severu i jihu Izraele, aby se tam mohli vrátit obyvatelé,« pokračoval premiér. »Před 100 dny vtrhly zrůdy z Hamásu do Státu Izrael, znásilnily a upálily naše občany a vzaly je jako rukojmí. Polovinu z nich jsme vrátili a děláme vše pro to, aby se všichni bez výjimky vrátili domů, a toto úsilí pokračuje nepřetržitě i v tuto chvíli,« dodal.

»Jde nám především o bezprostřední bezpečnost, ale zároveň pokládáme základy bezpečnosti pro budoucí generace a všichni se o toto břemeno musíme podělit,« řekl premiér, když se obracel k šéfům resortů. – To si vyžádá takzvané »úpravy« – zapomenuté slovo pro rozpočtové škrty. »Dojde však také ke zvýšení rozpočtového deficitu, protože je třeba podstatně zvýšit výdaje na obranu. Proto dočasně zvýšíme deficit pro tento rok 2024, protože ekonomika, kterou jsme za posledních 20 let vytvořili, je jednou z nejvelkolepějších na světě,« tvrdí Netanjahu.

Izraelská vláda podle něj »má možnost zvýšit rozpočtový deficit, ale na druhou stranu jsou nutné úpravy«. »Mým cílem je, abychom během 24 hodin, nebo pokud možno během příští noci, dokončili projednávání těchto otázek. Přijmeme vojenský rozpočet Státu Izrael, rozpočet, který zaručí naši bezpečnost a budoucnost,« ujistil premiér.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here