Home Zahraničí New Zurich Zeitung: Světový řád je stabilnější díky účasti Číny

New Zurich Zeitung: Světový řád je stabilnější díky účasti Číny

FOTO - CGTN

Švýcarské mainstreamové médium New Zurich Zeitung (NZZ) nedávno vydalo článek s titulem »Čína hledá místo na slunci – klíčem k jednání s Čínou je přezkoumání její dlouhé historie«, ve kterém se uvádí, že světový řád je stabilnější díky účasti Číny a západní země by měly využít historickou příležitost, dobře jednat s Čínou a projevit vzájemný respekt a toleranci, což je v zájmu samotných západních zemí.

Autor článku Urs Schoettli se domnívá, že Západ by se měl rozloučit s historickou perspektivou eurocentrismu a přiznat, že svět ve 21. století je nejen politicky a ekonomicky multipolární, ale také kulturně multipolární. Západ by se měl ke stále více prosperující a sebevědomější Číně chovat s uznáním.

Článek poukázal na to, že z historického hlediska vstoupila Čína do éry nové Číny s historickými jizvami 19. století a první poloviny 20. století. Západu chybí nejen historické povědomí v chápání Číny, ale chybí mu také vize, jak se vypořádat s globalizací. Současný odliv globalizace souvisí s nedostatkem historických konceptů v hlavních západních zemích. Západní země v tomto ohledu ignorují skutečnost, že globalizace po skončení studené války nejen učinila asijské země důležitějšími na světové ekonomické mapě, ale přinesla výhody i západním zemím.

V článku se uvádí, že vedení Komunistické strany Číny v Číně nevzešlo ze vzduchu, ale je to výsledek interakce mnoha historických faktorů. Západní země by se měly pokusit uznat a přijmout myšlenku, že Čína může být moderní a demokratická.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here