Home Zahraničí Nizozemský král nařídil vyšetřování koloniální minulosti svých předků

Nizozemský král nařídil vyšetřování koloniální minulosti svých předků

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nizozemský král Willem-Alexander pověřil komisi složenou ze tří nizozemských historiků a jednoho experta na lidská práva nezávislým zkoumáním role nizozemské královské rodiny v koloniální minulosti země. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters tisková služba nizozemské vlády RVD.

Práce expertní skupiny má trvat tři roky a má pokrýt období od pozdního 16. století po »postkoloniální« současnost, uvedla RVD bez dalších podrobností. »Hluboká znalost minulosti je zásadní pro co nejjasnější a nejpoctivější pochopení historických skutečností a událostí a jejich dopadu na lidské bytosti a komunity,« uvedl král.

Nizozemská vláda se má podle Reuters tento měsíc omluvit za podíl Nizozemska na otrokářství za své koloniální minulosti. Očekává se, že vloží zhruba 200 milionů eur (zhruba 4,7 miliardy korun) do fondu na posilování povědomí o roli někdejší koloniální mocnosti v otroctví a dalších 27 milionů eur dá na otevření muzea otroctví.

Dnešní oznámení navazuje na loňské doporučení poradní komise, aby vláda uznala, že transatlantický obchod s otroky v 17. až 19. století se vyznačoval zločiny proti lidskosti. Nizozemská centrální banka se tento rok omluvila za svou úlohu v obchodování s otroky a uvedla, že bude finančně podporovat projekty na posílení povědomí o otrokářství a na zmírnění dopadů, které stále má na lidi.

Nizozemsko hrálo důležitou roli v celosvětovém obchodě s otroky od 17. století až do zrušení otroctví v 2. polovině 19. století. S blížícím se 150. výročím zrušení otroctví v příštím roce se například ze Surinamu ozývá stále silnější volání po odškodnění potomků zotročených lidí.

Nizozemská východoindická společnost provozovala lodě, s jejichž pomocí bylo podle odhadů za staletí odvedeno do otroctví na 600.000 lidí. Zotročení lidé byli násilím nuceni k práci v drsných a nehumánních podmínkách na plantážích v zámořských nizozemských koloniích v Karibiku a Jižní Americe.

V dubnu se nizozemská banka ABN Amro omluvila za zapojení svých právních předchůdkyň do obchodu s otroky, otročiny na plantážích a obchodu s produkty pocházejících z otroctví.

(čtk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here