Home Zahraničí Norsko loni »díky válce« na Ukrajině vydělalo 31,3 miliardy dolarů

Norsko loni »díky válce« na Ukrajině vydělalo 31,3 miliardy dolarů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Norsko vydělalo na konfliktu na Ukrajině v roce 2022 přibližně 334 miliard norských korun (31,3 miliardy dolarů), uvádí televizní kanál NRK. Tento výpočet dodatečného zisku provedli Eirik Jalte a Ida Elisabeth Uberg Goslandová ve své magisterské práci, publikace Dagens Naeringsliv tyto údaje rovněž cituje.

S vyloučením vývozu do Spojeného království představuje částka vypočtená autory této práce 27 % celkových příjmů z vývozu plynu v roce 2022, který byl rekordním rokem. Snížení a zastavení dodávek ruského plynu po začátku konfliktu na Ukrajině zvýšilo cenu této komodity, což Norsku umožnilo na dodávkách plynu dobře vydělat.

»Je to šíleně obrovské číslo. Je nechutné, že Norsko vydělává na cizím neštěstí. Vláda způsobuje, že je nepohodlné být Nor,« řekl při této příležitosti předseda Strany zelených Arild Hermstad. Svou zemi označil za »válečného spekulanta«. Socialistická levicová strana, Svaz pro ochranu přírody a Norská klimatická nadace používají ve vztahu ke své zemi charakteristiku »válečný spekulant«. Jiní, včetně ministra pro ropu a energetiku Terjeho Oslanda, tvrdí, že Norsko dodává tolik potřebný plyn do krizí zmítané Evropy.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here