Home Zahraničí NYT: Izrael věděl o plánech Hamásu od roku 2022, ale považoval je...

NYT: Izrael věděl o plánech Hamásu od roku 2022, ale považoval je za nereálné

FOTO - síť X

Izraelští představitelé obdrželi více než rok před říjnovým útokem dokumenty o plánech radikálního palestinského hnutí Hamás na proniknutí do Izraele, ale nebrali je vážně, protože je považovali za příliš ambiciózní. Informoval o tom deník New York Times s odvoláním na dokumenty a e-maily izraelských představitelů.

Podle ní 40stránkový dokument o plánech Hamásu neuvádí přesné datum operace, ale popisuje všechna izraelská opevnění, místa a velikost ozbrojených sil. Izraelští analytici považovali rozsah takové operace za přesahující možnosti Hamásu a označili plán za ambiciózní.

Jak publikace poznamenává, palestinské hnutí postupovalo podle plánu »s pozoruhodnou přesností«. Úředníci připustili, že kdyby brali dokument vážně, mohl se Izrael na infiltraci bojovníků Hamásu 7. října připravit nebo se jí vyhnout.

Šéf Rady pro národní bezpečnost židovského státu Tzahi Hanegbi 14. října rovněž přiznal, že Izrael selhal ve svém úkolu zabránit 7. října útoku ozbrojenců palestinského hnutí Hamás z pásma Gazy. Hanegbi však zároveň upřesnil, že Izrael nedostal konkrétní varování před hrozícím útokem Hamásu, a to ani od Egypta. Dodal, že 7. října, dvě a půl hodiny před útokem, byl šéf izraelské Generální bezpečnostní služby svolán na mimořádnou poradu o nových zpravodajských informacích, která však nevedla k mobilizaci.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here