Odborníci se domnívají, že události v Gaze zmobilizovaly politické síly mimo enklávu

Události se střety v pásmu Gazy se netýkají pouze palestinsko-izraelského konfliktu, tato situace se stala mobilizačním faktorem pro politické síly tisíce kilometrů od Gazy. K tomuto závěru dospěli odborníci v nové zprávě Mezinárodního diskusního klubu Valdaj s názvem »Gaza. Jemen. Epicentra bolesti. O pocitech, mýtech a paměti na Blízkém východě«.

»Tragédie Gazy se týká zdaleka nejen tohoto území – Palestiny, ale i Izraele. Formulace o významu palestinského problému, věčně opakované na různých setkáních, působily jen rituálně. Ve skutečnosti jsou však velmi reálným motivačním a mobilizačním faktorem pro politické síly působící tisíce kilometrů od pásma Gazy,« uvádí se ve zprávě.

Odborníci v této souvislosti poznamenali, že symbolická politika a historická paměť na Blízkém východě zůstávají nejen nástroji, které elity používají k manipulaci s veřejnými náladami, ale skutečnými faktory politického života. V souvislosti se zhoršující se situací v pásmu Gazy se tak poukazuje na to, že blízkovýchodní spolky jako Hamás využívají historické asociace k formování své politiky. Je konstatováno, že státy v regionu činí totéž.

»Hamás zmobilizoval své síly k provedení operace Bouře Al-Aksá (Tufan Al-Aksá) a podnikl zjevně sebevražedné kroky ve jménu symbolu palestinské nezávislosti, který se nachází mimo pásmo. Radikální islamisté se při popisu svých nepřátel neustále odvolávají na ‚mýtus-symbol‘ křížových výprav, čímž přímo spojují západní země s dobyvateli před staletími,« uvedli analytici.

V tomto ohledu by měl být podle autorů zprávy zvláštní i přístup k řešení konfliktů v regionu. »Řešení konfliktů v regionu nemůže ignorovat potřebu symbolického vítězství jedné či druhé strany, respektování její důstojnosti. Nápady o výměně palestinských území za velké investice, populární v dobách bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, jsou nevhodné právě pro svou demonstrativní neúctu k potřebám a aspiracím palestinské strany, pro své nerespektování důstojnosti Palestinců. Znamená to také něco jiného: vítězství a porážky v některých bitvách na Blízkém východě nelze považovat za vítězství či porážky ve válkách,« uvádí se v textu.

Pragmatismus a emoce

Zpráva konstatuje, že Blízký východ prošel v posledních letech také pragmatickou proměnou. Regionální dynamika tak umožnila protichůdné interpretace. Na pragmatické dráze došlo zejména k upevnění Zálivu jako jádra regionálního subsystému, posílení národních států a odpovídajících zemských nacionalismů při současném marginalizování různých projektů nadnárodní jednoty a normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy.

Na druhé straně, jak poznamenávají autoři zprávy, »probíhající pragmatické transformace jsou kompenzovány emocionálními faktory«.

»Gazany motivují události kolem mešity Al-Aksá mimo pásmo. Obyvatelé horských oblastí severního Jemenu jsou motivováni událostmi v Palestině vzdálené několik tisíc kilometrů,« uvedli analytici. »Izrael a Írán jsou existenční nepřátelé, přestože mezi nimi chybí přímé styčné body. Po zahájení marocko-izraelského sbližování začíná Alžírsko vnímat Izrael jako bezprostřední hrozbu a v roce 2023 mu skutečně vyhlašuje válku. Tyto události ukazují, že emoce nejsou jen reálným, ale systémovým faktorem mezinárodních vztahů,« uvádí se ve zprávě.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy