Home Zahraničí Otevírání čínského finančního trhu pokračuje rychlým tempem

Otevírání čínského finančního trhu pokračuje rychlým tempem

Letecká panoramatická fotografie pořízená 10. ledna 2023 ukazuje pohled na oblast Lu-ťia-cuej v Čínské pilotní zóně volného obchodu ve východočínské Šanghaji. FOTO - Xinhua/Fang Zhe

Čína povolila společnému čínskému podniku společnosti Mastercard provádět v zemi zúčtovací operace s bankovními kartami, což představuje další krok v otevírání finančního trhu v zemi.

Díky tomuto schválení se společnost Mastercard stala druhou zahraniční zúčtovací institucí pro bankovní karty, která vstoupila na čínský trh, po společnosti American Express v roce 2020.

»Čína je jedním z našich nejdůležitějších trhů. Jsme rádi, že jsme s naším místním partnerem, společností NetsUnion Clearing Corporation (NUCC), dosáhli tohoto milníku,« uvedl Michael Miebach, generální ředitel společnosti Mastercard, a dodal, že hlubší zapojení společnosti Mastercard na čínském trhu bude přínosem pro tuto zemi, její spotřebitele i podniky.

Společnost Mastercard NUCC Information Technology (Peking) Co., Ltd, společný podnik společností Mastercard a NUCC, může povolit svým členským institucím vydávat bankovní karty Mastercard v jüanech v Číně, oznámila Čínská lidová banka (PBOC).

Do šesti měsíců od získání certifikace bude moci společný podnik Mastercard pověřit své členské instituce v Číně vydáváním a přijímáním karet Mastercard.

Tung Si-miao, hlavní výzkumný pracovník společnosti Merchants Union Consumer Finance Company Limited, to označil za přelomovou událost v rámci nejnovější kampaně na otevírání čínského finančního trhu a uvedl, že širší otevření trhu s clearingovými bankovními kartami pomůže domácím hráčům zlepšit služby a zvýšit jejich schopnosti prevence a kontroly rizik.

Tento krok je důkazem sebevědomí a odhodlání Číny rozšířit své otevření, uvedl Ceng Kang, ředitel Šanghajského institutu pro finance a rozvoj.

Umožnění vstupu většího počtu zahraničních bankovních zúčtovacích institucí na čínský trh pomůže vytvořit stabilní strukturu trhu bankovních karet s účinnou konkurencí a prohloubit strukturální reformu platebního sektoru na straně nabídky, uvedl Ceng.

Čína zintenzivňuje úsilí o podporu vysoké úrovně finančního otevírání a zavádí konkrétní opatření, jako je umožnění globálním investorům investovat na čínském kapitálovém trhu více kanály nebo zrušení limitů pro vlastnictví cenných papírů, termínovaných obchodů a fondů pro zahraniční instituce.

V návaznosti na tato opatření rozšířila řada světových finančních institucí svou působnost v Číně, čímž dala najevo důvěru v pokračující finanční otevřenost země.

Na pondělním zasedání Ústřední finanční komise země byla zdůrazněna práce na soustavné podpoře otevírání finančního sektoru a jeho rozvoje a růstu.

PBOC uvedla, že Čína bude nadále zlepšovat své podnikatelské prostředí a lépe usnadňovat zahraničním finančním institucím, které v zemi rozšiřují své podnikání.

»PBOC vítá, že americké finanční instituce zvyšují svou přítomnost v Číně, podílejí se na výsledcích čínského hospodářského rozvoje a přispívají k prohlubování finanční spolupráce mezi Čínou a Spojenými státy,« uvedla.

Centrální banka poznamenala, že bude podporovat práci na řádném přístupu na trh pro zúčtování bankovních karet a zároveň zlepšovat regulační systém, aby byl vyvážen rozvoj a zabezpečení.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here