Plná huba sankcí, ale jakmile jde o titan…

Kanada povolila společnosti Airbus používat ruský titan navzdory sankcím, které Ottawa uvalila na korporaci VSMPO-Avisma, uvedla agentura Reuters.

Ruským státem podporovaná společnost VSMPO-Avisma byla po léta největším dodavatelem titanu v tomto odvětví, poznamenala agentura Reuters.

»Airbus si je vědom toho, že kanadská vláda uvalila na VSMPO sankce, a získal potřebná povolení k zajištění provozu Airbusu v souladu s platnými sankcemi,« uvedla společnost v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Představitelé kanadské vlády se zatím raději zdrželi komentářů na toto téma.

Podle agentury tento krok poskytuje Airbusu flexibilitu v jeho kanadských závodech, kde se nyní částečně montuje Airbus A220. Podle odborníků, s nimiž agentura hovořila, však tento model letadla nevyžaduje velké množství titanových komponentů, na rozdíl od Airbusu A350 a Boeingu 787.

Jak poznamenává agentura Reuters, sankce proti VSMPO-Avisma by mohly potenciálně způsobit problémy při vývozu letadel vyrobených v zahraničí s použitím ruského titanu do Kanady. Takové případy mohou vyžadovat i zvláštní povolení příslušných orgánů. Společnost Airbus již dříve opakovaně varovala, že omezení týkající se ruského titanu by mohla zasadit těžkou ránu západnímu leteckému průmyslu, zatímco škody pro ruskou ekonomiku by byly zanedbatelné.

»Naše vlastní sankce by neměly způsobit tak velké škody, abychom nakonec výrazně poškodili sami sebe,« řekl agentuře Reuters zdroj přímo obeznámený s kanadskou politikou.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy