Podle WHO je humanitární a zdravotnická situace v Gaze »dramaticky špatnou«

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala před humanitární a zdravotní katastrofou v pásmu Gazy, protože humanitární sektor a přístup ke zdravotnickým službám se stále zmenšují.

Sean Casey, koordinátor pohotovostních zdravotnických týmů WHO, při svém vystoupení na týdenním brífinku OSN prostřednictvím videospojení z Gazy zdůraznil »dramaticky špatnou« situaci v celém pásmu Gazy. Zdravotní systém se rychle hroutí a intenzita konfliktu v posledních týdnech nepolevuje, uvedl.
»Nemocnice se zavírají, pacienti nemají přístup do zdravotnických zařízení, zdravotníci jsou nuceni v zájmu vlastní bezpečnosti prchat,« řekl Casey.

Krvavé boje zesílily v centrálních a jižních oblastech a zatěžují přetížené nemocnice, které stále zůstávají otevřené.

Zraněný muž při převozu do nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu pásma Gazy, 5. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Yasser Qudih

Exodus zdravotnického personálu

Tři nejdůležitější nemocnice v těchto oblastech, Evropská nemocnice v Gaze, Násirův lékařský komplex a Al-Aksá, byly životně důležité pro jižní Gazu, kde v současné době žijí více než dva miliony lidí, uvedl Richard Peeperkorn, zástupce WHO na okupovaném palestinském území.

Nemocnice Al-Aksá přišla o 70 % personálu, který z bezpečnostních důvodů uprchl s rodinami, stejně jako Nasser Medical Complex, jedno z posledních fungujících traumatologických center. Evakuace zdravotnického personálu způsobila, že nemocnice přestaly fungovat.

Tisíce pacientů odešly z Al-Aksy do jiných nemocnic, které již praskaly ve švech. Přecházeli pouze z jedné špatné situace do druhé, protože v Gaze nebyla žádná bezpečná místa, řekl Casey.

Ve srovnání s 3500 nemocničními lůžky před konfliktem má nyní Gaza jen asi 1400 lůžek, situace však vyžaduje nejméně 5000 lůžek, uvedl Peeperkorn.

Lidé oplakávají mrtvé Palestince u hrobů u nemocnice Al-Šifa v Gaze, 31. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Mohammed Ali

Snižující se přístup k péči

Konflikt vyhnal z domovů 1,9 milionu lidí, což je neuvěřitelných 85 procent obyvatel Gazy, a civilisté na obléhaném palestinském území jsou ohroženi hladem a nemocemi, uvedla OSN.

WHO se společně s Agenturou OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky pokusila vyhodnotit úroveň infekčních onemocnění a uvedla, že bylo zaznamenáno více než 81 000 případů průjmů, což je o 2 000 více než v normálních podmínkách.

Rezoluce přijatá Výkonnou radou WHO minulý měsíc vyzvala k okamžitému, trvalému a neomezenému průchodu humanitární pomoci do Gazy, ale přístup k humanitární pomoci se ještě více omezil. Dodávky pomoci do Gazy byly každý den odmítány, uvedl Peeperkorn.

Vysídlení Palestinci připravují jídlo v dočasném útočišti ve městě Rafáh na jihu pásma Gazy, 18. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Rizek Abdeljawad

Světová zdravotnická organizace (WHO) má již dva týdny zamezen přístup na sever a byla nucena zrušit šest plánovaných misí. Tým byl připraven dodat pomoc, ale nebyl schopen získat potřebná povolení. »Každý den řadíme naše konvoje, čekáme na povolení a nedostáváme ho,« řekl Casey. »A pak se vracíme a další den to děláme znovu.«

Pokud jde o děti, kterým byly amputovány končetiny, Casey uvedl, že k amputacím dochází kvůli opožděnému přístupu k péči a nedostatku prostředků v nemocnicích.

Chyběli také chirurgové a operační prostory. S omezenými zdroji musel podle Peeperkorna zdravotnický personál neustále činit těžká rozhodnutí, včetně provádění amputací, které nemusely být nutné, aby zachránil co nejvíce životů.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy