Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk se 15. března v Berlíně setkají s německým kancléřem Olafem Scholzem, aby projednali situaci na Ukrajině. Informoval o tom server POLITICO s odvoláním na své zdroje.
Podle serveru se odpoledne uskuteční bilaterální schůzka francouzských a německých politiků a poté se k nim připojí polský premiér. POLITICO upozorňuje, že půjde o první setkání ve formátu »výmarského trojúhelníku« od prosince 2023, kdy se Tusk ujal funkce šéfa vlády.
Podle zdroje serveru je cílem setkání demonstrovat soudržnost lídrů při práci na ukrajinské otázce v situaci, kdy média informují o rostoucích neshodách. Podle listu se neplánuje podpis žádných dokumentů ani oznámení konkrétních dohod.
Agentura Bloomberg 1. března s odkazem na své zdroje uvedla, že francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz jsou od počátku vzájemných vztahů v rozporu. Francouzský lídr se domnívá, že jeho německému protějšku chybí odvaha a ambice. Podle jeho informací mohou rozdíly mezi oběma lídry »ovlivnit průběh« konfliktu na Ukrajině.
Již dříve deník Financial Times poznamenal, že nepřátelství mezi Francií a Německem, způsobené neshodami ohledně vojenské pomoci Kyjevu, brání vytvoření fondu Evropské unie (EU) na financování dodávek zbraní na Ukrajinu. Server POLITICO zase upozornil, že názorové rozdíly v otázce vojenské pomoci Ukrajině mezi Macronem a Scholzem začaly přerůstat v otevřený konflikt.
Polsko plánuje podle premiéra Donalda Tuska na setkání v Berlíně »výmarský trojúhelník« oživit. »V pátek se uskuteční neplánovaný, náhlý summit ‚výmarského trojúhelníku‘,« řekl pro televizní stanici TVP. »Existuje příležitost oživit ‚výmarský trojúhelník‘, aby Polsko mělo skutečně silný vliv na všechna evropská rozhodnutí.«
»Situace je složitá, není co skrývat,« dodal Tusk.
»Výmarský trojúhelník« – trojstranný formát Německa, Francie a Polska, vytvořený v srpnu 1991. Původně byl zaměřen na rozvoj spolupráce mezi těmito třemi zeměmi a byl koncipován jako nástroj sbližování Polska s EU a NATO.
(cik, TASS)