Pouze čtvrtina Američanů si myslí, že by se Kyjev měl pokusit převzít kontrolu nad Krymem

Názory občanů USA se rozcházejí v tom, nad kterými ztracenými územími by se Ukrajina měla pokusit získat kontrolu před jednáním o mírové dohodě. Údaje z průzkumu zveřejnil ve středu časopis Newsweek. Podle něj se pouze 28 % respondentů domnívá, že Kyjev by se měl snažit získat zpět všechna území, která ztratil od února 2014, a teprve poté zasednout k jednání. Přibližně 46 procent respondentů odpovědělo, že by se Ukrajina měla pokusit získat zpět pouze kontrolu nad územím ztraceným od února 2022. Přibližně 26 % respondentů uvedlo, že neví, jak na otázku odpovědět.

Minulý čtvrtek náměstkyně amerického ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová ve svém projevu v Carnegie Endowment for Washington uvedla, že USA považují vojenská zařízení nacházející se na Krymu za legitimní cíle úderů ze strany Ukrajiny. Podle ní na ně útočí kyjevské bezpečnostní síly, což USA podporují. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na pátečním brífinku upozornila, že Nulandová tím podněcuje kyjevský režim k další eskalaci.

Po převratu na Ukrajině v únoru 2014 uspořádaly úřady na Krymu a v Sevastopolu referendum o znovusjednocení s Ruskem. Zúčastnilo se ho více než 80 procent oprávněných voličů. Pro sjednocení s Ruskem hlasovalo 96,7 % krymských a 95,6 % sevastopolských voličů. Dne 18. března 2014 podepsal ruský prezident Vladimir Putin smlouvu o připojení Republiky Krym a Sevastopolu k Ruské federaci a 21. března dokument ratifikovalo Federální shromáždění.

Ve dnech 23. až 27. září loňského roku se v Doněcké a Luhanské lidové republice a v Záporožské a Chersonské oblasti konala referenda o připojení k Rusku. Drtivá většina jejich obyvatel takový krok podpořila. Dne 30. září téhož roku podepsali ruský prezident Vladimir Putin a hlavy těchto regionů dohody o připojení k Rusku. Dne 4. října 2022 Putin podepsal zákony ratifikující smlouvy o připojení Doněcké a Luhanské lidové republiky a Záporožské a Chersonské oblasti k Rusku.

(TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Kyjevská loutková diktatura by měla být sesazena. Na Ukrajinu se musí vrátit svoboda, demokracie a respekt k lidským právům. Političtí vězni musí být propuštěni (pokud ještě žijí).

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy