Pozorování politické události: Příběh o přátelství mezi Čínou a Francií za Medailí č. 001

Zdroj: CCTV News

»Alain Mérieux vyjádřil svou vděčnost prezidentu Si Ťin-pching za setkání s ním, což plně odráží jeho přátelství s francouzským lidem a je to velmi dojemné.«

Čínský prezident Si Ťin-pching se 8. dubna setkal v Paláci lidu v Pekingu s předsedou francouzské Nadace Mérieuxových a jeho manželkou.

Alain Mérieux s dojetím řekl, že jeho vztahy a přátelství s Čínou začaly před 46 lety. V uplynulých letech vždy věnoval pozornost a obdivoval čínský rozvoj a pokrok. Nadace Mérieuxových bude i nadále aktivně podporovat francouzsko-čínské přátelství a spolupráci v oblasti zdravotnictví.

46 let je doba, kdy Čína prošla svou reformou a otevíráním se světu.

V roce 1978 podnikl Alain Mérieux v té době jediný přímý let mezi Čínou a Francií a tím začal svou první cestu do Číny. »Čína je rozlehlá země. Tehdy žili na venkově lidé a zvířata v úzkém kontaktu a riziko epidemií bylo větší než jinde. Měl jsem tehdy přednášku a zdravotníci přede mnou mě velmi dojali. Protože mi tehdy bylo 40 let, ale doktoři a veterináři, kteří poslouchali mou přednášku, byli všichni ve věku 70 až 80 let.«

Alain Mérieux, který chtěl pouze propagovat nově vyvinutou vakcínu, neočekával, že tato návštěva zahájí spolupráci mezi Čínou a Francií v oblasti prevence tuberkulózy a kontroly infekcí. Nikdy neočekával, že díky této příležitosti budou založeny nerozlučné vztahy s Čínou. Od té doby Alain Mérieux navštívil Čínu několikrát a zúčastnil se a byl svědkem mnoha klíčových fází reformy a otevírání se Číny, zejména rozvoje lékařského a zdravotnického oboru.

23. října 2012 se tehdejší čínský viceprezident Si Ťin-pching setkal v Paláci lidu v Pekingu s předsedou francouzské Nadace Mérieuxových Alainem Mérieuxem.

Na konci podzimu roku 2012 se tehdejší čínský viceprezident Si Ťin-pching setkal s Alainem Mérieuxem v Paláci lidu v Pekingu.

Při setkáníSi Ťin-pching ocenil dlouhodobou pozornost a podporu, kterou Nadace Mérieuxových věnuje podnikům v oblasti veřejného zdraví a její aktivní a rozsáhlou spolupráci s čínskými zdravotnickými úřady v oblasti prevence a kontroly tuberkulózy, kontroly nemocničních infekcí a prevence nově vznikajících infekčních chorob. Doufal, že Nadace Mérieuxových bude i v budoucnu nadále podporovat rozvoj čínského lékařství a zdravotnictví. 

26. března 2014 navštívil čínský prezident Si Ťin-pching Mérieuxovo centrum pro biologický výzkum v Lyonu ve Francii a potřásl si rukou se zaměstnanci výzkumného centra.

V březnu roku 2014 během pobytu ve Francii čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Mérieuxovo centrum pro biologický výzkum. Alain Mérieux vedl své rodinné příslušníky a zaměstnance centra, aby ho vřele přivítali.

Při této vzpomínce byl Alain Mérieux velmi nadšený: »Všichni vědečtí výzkumníci spěchali, aby si potřásli rukou s prezidentem Si Ťin-pchingem.« Prezident Si Ťin-pching srdečně řekl: »Jsem velmi šťastný, že Mérieuxova skupina dosáhla tolika výsledků ve spolupráci s Čínou. Oceňuji vaše úsilí a příspěvek k podpoře přátelské spolupráce mezi Čínou a Francií.“ Prezident Si Ťin-pching vyslovil přání, aby Mérieuxova skupina nadále aktivně podporovala čínsko-francouzskou spolupráci v oblasti zdravotnictví a napsala novou kapitolu čínsko-francouzského přátelství spolu s přátelskými lidmi ze všech společenských vrstev v obou zemích.

Čínská Medaile přátelství při reformě, kterou obdržel Alain Mérieux

Spolupráce zakořeněná v přátelství nakonec rozkvete zářivými květy. 18. prosince 2018 udělil čínský prezident Si Ťin-pching na zasedání u příležitosti 40. výročí čínské reformy a otevírání se světu čínskou Medaili přátelství při reformě Alainu Mérieuxovi a dalším 10 zahraničním přátelům, aby vyjádřil svou vděčnost mezinárodnímu společenství za jeho podporu a pomoc v čínské záležitosti reformy a otevírání se světu. Číslo medaile Alaina Mérieuxe je právě »001«.

8. dubna 2024 se čínský prezident Si Ťin-pching setkal v Paláci lidu v Pekingu s předsedou francouzské Nadace Mérieuxových a jeho manželkou.

8. dubna 2024 při opětovném setkání s tímto starým přítelem čínského lidu, prezident Si Ťin-pching připomněl minulost: »Za uplynulých 60 let lidé z generace na generaci dědili a rozvíjeli vztahy mezi Čínou a Francií a přátelství mezi oběma zeměmi se postupně upevňovalo. Čína si váží přátelství mezi Čínou a Francií a je ochotna nadále posilovat výměny a spolupráci na vysoké úrovni s Francií, aby podpořila pokrok vztahů mezi Čínou a Francií na vyšší úroveň. Čína a Francie dlouhodobě provádějí spolupráci v oblasti zdravotnictví a dosáhly plodných výsledků. Čína vítá Nadaci Mérieuxových, aby pokračovala v prohlubování spolupráce s Čínou.«

Přátelství mezi Čínou a Francií pramení ze vzájemného uznání a vzájemného osvícení tradiční kultury mezi oběma národy. Čína a Francie sdílejí v mnoha otázkách společný zájem, což umožnilo vztahům mezi oběma zeměmi udržet si od navázání diplomatických vztahů celkovou stabilitu.

Známé památky jako Louvre a Eiffelova věž ve Francii a Zakázané město a Velká čínská zeď v Číně lákají turisty z obou zemí, aby si užili památky a prohloubili vzájemné porozumění svým kulturám. V listopadu loňského roku Čína oznámila patnáctidenní bezvízovou politiku pro francouzské občany přijíždějící na krátkodobou návštěvu Číny a Francie oznámila, že čínským držitelům magisterského titulu se studijními zkušenostmi ve Francii udělí pětileté vízum. Letos 5. ledna byl v rámci Mezinárodního festivalu ledu a sněhu v Harbinu zahájen Čínsko-francouzský rok kultury a cestovního ruchu. Čína a Francie také uchopí Čínsko-francouzský rok kultury a cestovního ruchu 2024 a Olympijské hry v Paříži jako příležitost k rozšíření výměny mezi lidmi.

Na letošní rok připadá 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií. Na recepci k 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií, která se konala počátkem letošního roku, pronesl prezident Si Ťin-pching video-projev, ve kterém přivítal více francouzských přátel, aby přijeli do Číny na »volné cestování«, aby ocenili slavné čínské hory a řeky, Velkou čínskou zeď, terakotovou armádu a další kulturní a historické památky, a ocenili vývoj a změny dnešní Číny a duchovní pohled čínského lidu.

7. dubna 2023 se čínský prezident Si Ťin-pching neformálně setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v zahradě Sung-jüan v Kantonu v provincii Kuang-tung. Na snímku si hlavy státu užívají hru na hudební nástroj ku-čchin v sálu Paj-jün.

Před deseti lety čínský prezident Si Ťin-pching v mezinárodním projevu citoval francouzského spisovatele: »Přátelé vidí přátele jako průhledné a vyměňují si životní zkušenosti.«

Před rokem v borové zahradě v Kantonu francouzský prezident Emmanuel Macron řekl prezidentu Si Ťin-pchingovi: »Opravdové přátelství je vzájemné porozumění a vzájemný respekt.«

Jaro je obdobím setí a čínsko-francouzské přátelství vzkvétá jarní vitalitou.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy