Průzkum: Většina Finů je proti rozmístění jaderných zbraní NATO

Značný počet respondentů nedávného průzkumu ve Finsku uvedl, že by byl proti skladování nebo přepravě jaderných zbraní Severoatlantické aliance (NATO) na území své země nebo přes něj, uvádí se ve zprávě, kterou ve čtvrtek zveřejnili výzkumníci ze tří finských univerzit.

Zpráva, kterou vypracovaly Helsinská univerzita, Univerzita v Turku a Univerzita Abo Akademi, zkoumala očekávání Finů ohledně jejich členství v NATO na základě údajů z průzkumu shromážděných v červnu tohoto roku. Průzkumu se zúčastnilo celkem 2 877 respondentů ve věku od 15 do 79 let.

Delegáti se účastní slavnostního ceremoniálu u příležitosti vstupu Finska do NATO v sídle NATO v Bruselu, Belgie, 4. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Zheng Huansong

Hanna Wassová, jedna z autorek zprávy a výzkumná pracovnice Helsinské univerzity, řekla státní televizi Yle, že podpora finské veřejnosti NATO má své meze.

Většina Finů podle ní nepodporuje přepravu nebo umístění jaderných zbraní ve své zemi.

Podle zprávy je postoj finské veřejnosti k jaderným zbraním převážně kritický. Uvádí, že 61 % respondentů je proti přepravě jaderných zbraní NATO přes Finsko a ještě vyšší procento – 77 % – by odmítlo rozmístění těchto zbraní v zemi.

Lidé při protestu proti pořádání velkého mezinárodního vojenského cvičení ve Švédsku a proti snaze země stát se členem NATO ve švédském Stockholmu 22. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Patrick Ekstrand

Autoři zprávy naznačují, že tyto postoje pravděpodobně pramení z důrazu, který Finsko ve své obranné politice klade na jaderné odzbrojení, a z poznání, že povolení jaderných zbraní by si vyžádalo změnu současné legislativy.

Zpráva rovněž upozorňuje na rozdělení občanů v otázce zřízení stálé základny NATO a rozmístění nefinských jednotek NATO na finském území. Podle průzkumu by 46 % respondentů takové jednotky uvítalo, zatímco 43 % nikoli.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Ve volbách vyjádřila většina Finů přání aby Finsko vstoupilo do NATO, aby na území Finska byli vojáci NATO a zařízení NATO, např. radary,letiště a pod. Podle voleb si většina Finů přeje, aby na území Finska byly umístěny jaderné zbraně a aby armáda Finska spolu s armádami NATO , zaútočila na Rusko.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy