Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech »válečných« regionech

Ve čtyřech sporných regionech nedávno připojených k Ruské federaci bylo zavedeno válečné právo, informoval ve středu prezident Vladimir Putin na zasedání Rady bezpečnosti. Podle prezidentského výnosu je válečný stav zaveden v Doněcké a Luganské lidové republice a od 20. října v Záporožské a Chersonské oblasti.

Agentura TASS shrnula podstatu toho, co zaznělo na zasedání Rady bezpečnosti, a přijaté vyhlášky:

O válečném stavu v nových regionech

»V referendech obyvatelé Doněcké a Luganské lidové republiky a Záporožské a Chersonské oblasti pevně a jednoznačně vyjádřili svou vůli: chtějí být společně s Ruskem.« Kyjev odmítl volbu lidu uznat a odmítá návrhy na jednání: »ostřelování si nadále vyžádá životy civilistů«. »Neonacisté používají otevřeně teroristické metody a sabotáže proti životně důležitým zařízením.«

V situaci, kdy je proti územní celistvosti Ruska používána vojenská síla, bude na nových územích Ruska od 20. října v souladu s ústavou a zákony o válečném stavu zavedeno stanné právo.

Putin podepsal příslušný výnos, který »bude okamžitě zaslán Radě federace ke schválení«. Státní duma byla o rozhodnutí informována. Úřady mají třídenní lhůtu na předložení návrhů opatření, která mají být přijata na územích, kde bylo zavedeno stanné právo.

O úrovni připravenosti v ruských regionech

V nových regionech byla zavedena maximální úroveň pohotovosti. Na územích sousedících s Ukrajinou se zavádí střední úroveň reakce. Znamená to, že představitelé regionů budou »vykonávat pravomoci k provádění mobilizačních opatření v hospodářské sféře, ve výkonných orgánech těchto složek Ruska a místních samosprávách, jednotlivých opatření pro územní obranu, opatření civilní obrany, ochrany obyvatelstva a území před mimořádnými událostmi přírodního a technogenního charakteru«. Rovněž gubernátoři budou moci provádět opatření pro potřeby ozbrojených sil Ruska a dalších vojsk a orgánů.

V ostatních regionech Středního a Jižního federálního okruhu se zavádí vysoký stupeň pohotovosti. Na všech ostatních územích Ruska bude platit úroveň základní pohotovosti.

Vedoucí představitelé těchto regionů budou moci přijímat rozhodnutí týkající se opatření pro územní a civilní obranu a pro ochranu obyvatelstva a území před mimořádnými událostmi přírodního a technogenního charakteru. Rovněž vedoucí představitelé regionů budou oprávněni uspokojovat potřeby ozbrojených sil a silových orgánů Ruska.

Gubernátoři regionů v Centrálním federálním okruhu a Jižním federálním okruhu budou také moci zavést zvláštní režim činnosti pro zařízení, která zajišťují fungování dopravy, zásobovacích spojů a komunikací, jakož i energetických zařízení a zařízení představujících potenciálně vysoká rizika pro život a zdraví lidí a pro životní prostředí. Místní úředníci budou moci omezit pohyb vozidel.

Na základě pokynů regionálních úředníků

Putin poznamenal, že Rusko dnes potřebuje sebekoncentraci orgánů na všech úrovních, zejména hejtmanů regionů. »Budeme pracovat tvrdě, soustavně a rytmicky, ale další koordinace a koncentrace úsilí v nejdůležitějších, prioritních oblastech je zásadní nutností.«

V této souvislosti vzniká zvláštní rada pod vedením premiéra Michaila Mišustina, která bude koordinovat práci na zlepšení bezpečnosti.

Gubernátoři budou povinni »věnovat potřebnou pozornost realizaci opatření k zajištění bezpečnosti obyvatelstva«, stejně jako ochraně kriticky důležitých objektů, větší stabilitě ekonomiky a organizaci a rozšíření výroby produktů nezbytných pro speciální vojenskou operaci.

Ke koordinaci prací budou mít guvernéři pravomoc vytvořit příslušné štáby. Kabinet ministrů a ministerstvo obrany by měly guvernérům poskytnout veškerou potřebnou pomoc. Guvernéři budou mít mimořádné pravomoci k zajištění bezpečnosti ve svých regionech.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin se jako šéf komise Státní rady zapojí do koordinace úsilí regionů o zlepšení bezpečnosti. Putin rovněž podepsal dekret o opatřeních ke zvýšení efektivity orgánů DLR, LLR a Chersonské a Záporožské oblasti ve válečném stavu.

O pokynech pro koordinační radu

Prezident vydal pokyn, aby do 20. října byl vypracován dekret o koordinační radě při kabinetu ministrů pro potřeby zvláštní vojenské operace. Do 24. října musí koordinační rada stanovit cíle pro uspokojení potřeb zvláštní vojenské operace, termíny a klíčové oblasti pro jejich realizaci, jakož i členy vlády odpovědné za jednotlivé pokyny.

Do 1. listopadu prezident rovněž očekává zprávu Mišustina a ministra obrany Sergeje Šojgua o opatřeních přijatých k zajištění včasného vyplácení nejméně 195 000 rublů měsíčně každému z mobilizovaných.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy