Republikáni v americkém Senátu zablokovali zákon o pomoci Ukrajině

Návrh zákona o poskytnutí pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu neprošel procedurálním hlasováním v Senátu USA. Zasedání bylo přenášeno na internetových stránkách horní komory amerického zákonodárného sboru.

Iniciativa počítá s dodatečnými rozpočtovými prostředky ve výši 106 miliard dolarů, z toho 61 miliard dolarů na pomoc Ukrajině. O zahájení projednávání návrhu zákona se hlasovalo. Senátoři by jeho projednávání zahájili, pokud by iniciativa získala podporu 60 zákonodárců. Pro projednání se však vyslovilo 49 členů horní komory Kongresu, 51 bylo proti.

Republikáni, kteří byli proti iniciativě, se tak mohli uchýlit k obstrukcím, což umožnilo na neurčito oddálit proces přechodu k závěrečnému hlasování. Zároveň vůdce demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer na poslední chvíli změnil svůj hlas na »ne«, aby se návrh zákona v budoucnu znovu projednal.

Otázka bezpečnosti hranic

Přestože republikáni v Senátu většinu bodů návrhu zákona podporují, již několik týdnů trvají na tom, že iniciativu nepodpoří, pokud nebude obsahovat jimi požadovaná bezpečnostní opatření na americko-mexické hranici. »Proč zadržovat pomoc Ukrajině, když republikáni nejsou schopni ani předložit návrh zákona týkající se hranic, který by mohl získat podporu Senátu?« ptá se Schumer.

»Klademe si otázku: není hranice ničím jiným než záminkou pro krajní pravici, aby zablokovala financování Ukrajiny, a příliš mnoho dalších republikánských senátorů, kteří nejsou na krajní pravici, s tím souhlasí?« dodal. Republikáni v Kongresu ze své strany obvinili demokraty, že nepřikládají jejich obavám ze situace na americko-mexické hranici žádnou váhu. »Nemyslím si, že nás (demokraty) berou dostatečně vážně,« poznamenal republikánský senátor John Cornyn. »Možná bude potřeba neúspěšné hlasování, aby si uvědomili, že to myslíme vážně a jsme připraveni to udělat.«

Bílý dům se celou dobu radil s republikány. Ve středečním rozhovoru s novináři americký prezident Joe Biden prohlásil, že je ochoten vyjednávat a učinit »významné kompromisy« v oblasti bezpečnosti hranic, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině. Americký vůdce vyzval republikány, aby iniciativu podpořili ještě před vánočními prázdninami, na které Kongres odjede v polovině prosince.

Situace ohledně pomoci Ukrajině

Začátkem prosince předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson a vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell uvedli, že spojují pokračování pomoci Kyjevu s řešením migrační otázky a kontrolou jižní hranice USA. Podle Johnsona republikánští zákonodárci vážně uvažují o kvalitativních změnách v obsahu případného finančního balíčku. Šéfka Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu Shalanda Youngová zároveň již dříve zaslala zákonodárcům dopis, v němž varovala, že do konce kalendářního roku Spojeným státům zcela dojdou prostředky na pomoc Ukrajině, pokud nebude schválen administrativou požadovaný projekt financování. Washingtonská administrativa zaslala v říjnu na Kapitol žádost o další významné rozpočtové prostředky ve fiskálním roce 2024, který v USA začal 1. října, a to především na pomoc Izraeli a Ukrajině a na boj proti Číně a Rusku v asijsko-pacifickém regionu. Celkem by exekutiva v čele s demokratickým prezidentem Bidenem chtěla na tyto účely získat přibližně 106 miliard dolarů.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy