Roční inflace v Argentině přesáhla 250 %

Inflace v Argentině za 12 měsíců činila více než 250 %. Oznámil to argentinský Národní institut pro statistiku a sčítání lidu (INDEC) ve zprávě zveřejněné na internetových stránkách této instituce.

»V lednu dosáhla inflace 20,6 % a za posledních 12 měsíců činila 254,2 %,« uvádí se v dokumentu.

Podle zprávy se náklady na služby v dopravě v lednu zvýšily o 26,3 % v důsledku zdražení jízdenek na veřejnou dopravu a také cen pohonných hmot. Náklady na služby telefonního a internetového připojení se zvýšily o 25,1 %. Výrazně se zvýšily náklady na výrobky osobní hygieny, a tedy i kosmetické služby – o 44,4 %.

Nejméně zdražily oděvy a obuv (v lednu činil růst 11,9 %) a také vzdělávání, jehož náklady vzrostly o 0,9 %.

Počátkem ledna zveřejnil argentinský Institut pro statistiku a sčítání lidu údaje o inflaci pro rok 2023, podle nichž ceny v zemi za 12 měsíců vzrostly v průměru o 211,4 %.

Inflace se zrychlila po zvolení Javiera Milého hlavou státu 19. listopadu 2023. Javier Miley, který se funkce prezidenta ujal 10. prosince loňského roku, ve svém prvním projevu ve funkci hlavy státu označil situaci v zemi za kritickou a uvedl, že v ekonomice jsou nutná šoková opatření. Tento libertariánský politik je zastáncem minimálních státních zásahů, považuje za nezbytné zrušit argentinskou centrální banku v boji proti inflaci a připouští dolarizaci ekonomiky.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy