Home Zahraničí Ruské námořnictvo letos obdrží první bojový ledoborec

Ruské námořnictvo letos obdrží první bojový ledoborec

FOTO - wikipedia

Ruské námořnictvo obdrží do konce roku 2024 hlídkový ledoborec třídy Ivan Papanin (projekt 23550). V současné době loď prochází kotevními zkouškami.

Uvedl to vrchní velitel námořnictva admirál Nikolaj Jevmenov při inspekci lodi stavěné v loděnici v Petrohradě. Loděnice plánují předat hlídkovou loď ruskému námořnictvu do konce roku 2024. Tovární námořní zkoušky jsou naplánovány na duben. »V současné době probíhá ve Společném výcvikovém středisku námořnictva výcvik posádky, která nastoupí na loď v březnu,« uvedl Jevmenov.

Ivan Papanin má plnit úkoly v rámci skupin a oddílů lodí pro zajištění bezpečnosti v arktických oblastech. »Loď má neomezenou schopnost plavby a velký akční rádius. Nese moderní vybavení a výzbroj potřebnou pro zvládnutí zadaných úkolů,« dodal Jevmenov. Od vedení loděnic si také vyslechl zprávy o sériové stavbě nejaderných ponorek a hladinových lodí pro zaledněné oblasti.

V říjnu 2023 zdroj agentury TASS blízký obranně-průmyslovému komplexu uvedl, že první bojový ledoborec Ivan Papanin (z projektu 23550 Arktika) se připravuje k továrním námořním zkouškám. Lodě projektu 23350 se staví jak pro ruské námořnictvo, tak pro námořní jednotky pohraniční stráže. Nazývají se také multifunkční lodě ledové třídy se schopností překonávat led o tloušťce 1,7 metru.

Konfigurace lodi určená pro ruské námořnictvo zahrnuje 76,2milimetrové dělostřelecké dělo a osm řízených střel Kalibr-K a/nebo protilodních střel Uran v kontejnerech.

Slavnostní položení kýlu lodi Ivan Papanin proběhlo 19. dubna 2017. Její předání flotile bylo původně plánováno na konec roku 2023. Dne 25. října 2019 byla loď spuštěna na vodu. Dokončovací práce na ní byly provedeny, když už byla na hladině. Zahájení kotevních zkoušek bylo naplánováno na konec roku 2022 a tovární námořní zkoušky na třetí čtvrtletí roku 2023.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here