Scholz není ochoten poslat rakety Taurus do Kyjeva, protože mohou zasáhnout cíle v Moskvě

Německý kancléř Olaf Scholz zopakoval, že je proti poskytnutí raket dlouhého doletu Taurus Ukrajině, protože pokud by rakety nebyly správně naprogramovány, mohly by zasáhnout cíle v Moskvě.

»Rakety Taurus mají dolet 500 kilometrů, a pokud budou použity nesprávně, mohou zasáhnout určený cíl někde v Moskvě,« řekl Scholz poslancům v Drážďanech. Kromě toho kancléř zdůraznil, že bude nutné vyslat na Ukrajinu německý vojenský personál, aby zajistil kontrolu nad používáním Taurusu. Scholz však ujistil, že to lze vyloučit.

»V našem případě by to znamenalo, že bychom se museli zapojit do konfliktu, abychom to mohli udělat. Myslím, že to není možné,« uzavřel.

Již dříve Scholz na konferenci pořádané agenturou DPA uvedl, že na Ukrajinu nevyšle řízené střely Taurus, a své odmítnutí zdůvodnil tím, že nechce, aby jeho země byla zatažena do konfliktu. Kancléř uvedl, že ho »velmi rozčiluje nedostatek rovnováhy« mezi tím, co Kyjev skutečně potřebuje, a debatou o Taurusu.

Dne 22. února Bundestag, neboli německý parlament, podpořil rezoluci předloženou koalicí Sociálnědemokratické strany (SPD), Zelených a liberální Svobodné demokratické strany (FDP), která vyzývala k poskytnutí Ukrajině zbraní dlouhého doletu. V dokumentu se uvádí, že dlouhodobá vojenská podpora Ukrajiny zahrnuje »dodání dalších nezbytných zbraňových systémů dlouhého dosahu a munice«, aby Ukrajina mohla provádět »cílené útoky na strategicky důležité cíle hluboko za liniemi« ruských sil. Schopnosti zmíněné v rezoluci přímo jmenovitě nezmiňují řízené střely Taurus.

Ve stejný den Bundestag odhlasoval rezoluci CDU/CSU, která požadovala, aby Německo dodalo Kyjevu rakety Taurus. Před deseti lety bylo pro Bundeswehr zakoupeno přibližně 600 těchto raket. Střely Taurus byly přirovnávány k britským střelám Storm Shadow, které již byly Ukrajině předány. Německo-švédské střely však mají o něco delší dolet – až 500 kilometrů.

V květnu 2023 tehdejší britský ministr obrany Ben Wallace potvrdil předání raket Storm Shadow s doletem kolem 250 kilometrů Ukrajině.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy