Home Zahraničí Schválení vstupu Švédska do NATO není v Maďarsku na pořadu dne

Schválení vstupu Švédska do NATO není v Maďarsku na pořadu dne

FOTO - pixabay

Místopředseda maďarské vlády Zsolt Semjén předal parlamentu legislativní program vlády na jarní zasedání 2024, který ale neobsahuje otázku ratifikace dohody o přistoupení Švédska k NATO.

Maďarské Státní shromáždění bude po přestávce způsobené vánočními a novoročními svátky pokračovat v práci v únoru. Osmnáctibodový vládní program byl 15. ledna předán předsedovi parlamentu László Kövérovi. Při představování návrhů Zsolt Semjén upozornil, že program nezahrnuje legislativní úkoly týkající se mezinárodních smluv, uvedlo internetové vydání Telexu. Obsahuje však návrhy zákonů o minimální mzdě v souladu s normami EU, o uznávání zahraničních diplomů a osvědčení v Maďarsku, o státním rozpočtu na rok 2025 a několik dalších dokumentů.

Vláda předložila parlamentu návrh zákona o ratifikaci dohody o přistoupení Švédska k NATO v létě 2022, poslanci jej však odložili kvůli nepřátelským výrokům švédských politiků vůči Maďarsku. Dokument již byl projednán ve výborech, ale datum hlasování o něm v plénu parlamentu zatím nebylo stanoveno. Maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci na konci roku v prosinci uvedl, že zatím nevidí mezi poslanci velkou chuť se touto otázkou zabývat.

Ze všech zemí NATO zatím švédskou nabídku neschválilo pouze Maďarsko a Turecko, které od království požaduje tvrdší opatření proti kurdským separatistům, kteří se tam přesunuli. Maďarský parlament 27. března 2023 vyslovil souhlas se vstupem Finska do NATO, ale projednání vstupu Švédska odložil. Finsko a Švédsko podaly přihlášky do Severoatlantické aliance 18. května 2022 a uvedly, že je k tomuto kroku přiměly události na Ukrajině.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here