Šéf OSN varuje před eskalací konfliktu na Ukrajině

Generální tajemník OSN ve středu varoval, že eskalace konfliktu na Ukrajině představuje »jasné a aktuální nebezpečí«.

»V uplynulém roce jsme byli svědky nejen nárůstu utrpení a devastace, ale je také stále zřejmější, o kolik horší to všechno ještě může být. Možné důsledky spirálovitého vývoje konfliktu jsou jasným a aktuálním nebezpečím,« řekl na znovuobnoveném mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN.

Konflikt na Ukrajině rovněž rozdmýchává regionální nestabilitu a podněcuje globální napětí a rozpory, přičemž odvádí pozornost a zdroje od jiných krizí a naléhavých globálních problémů, dodal.

»Mezitím jsme slyšeli nepřímé hrozby použitím jaderných zbraní. Takzvané taktické použití jaderných zbraní je naprosto nepřijatelné. Je nejvyšší čas ustoupit od této hranice,« řekl.

Guterres vyzval k míru

Lidé na Ukrajině nesmírně trpí. Ukrajinci, Rusové i lidé daleko za hranicemi potřebují mír, řekl. »I když vyhlídky dnes mohou vypadat chmurně, musíme všichni pracovat s vědomím, že skutečný a trvalý mír musí být založen na Chartě OSN a mezinárodním právu.«

Poškozená budova ve fázi demolice v Mariupolu, 23. srpna 2022. FOTO – Xinhua/Victor

Čím déle budou boje pokračovat, tím obtížnější tato práce bude, varoval. »Nemáme ani okamžik, který bychom mohli ztratit.«

Jedenácté mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN bylo obnoveno ve středu, kdy se blížilo první výročí konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy